Przed studentami turystyki otwiera się świat

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

publikacja 25.04.2017 11:52

Wyprawy mogą być bliskie i dalekie, najważniejsze by dobrze się do nich przygotować, tak żeby udało się zobaczyć to, czego na pierwszy rzut oka nie zawsze można dostrzec. Dzień turystyki na KUL zachęcał młodych do poznawania świata.

Studenci z Uzbekistanu Studenci z Uzbekistanu
Przygotowali także lokalne smakołyki
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

- Studia turystyki kulturowej na KUL są młode. W tym roku będziemy mieć pierwszych absolwentów, to dobra okazja do tego by pochwalić się ich osiągnięciami i zachęcić innych do podjęcia właśnie tego kierunku studiów - mówi prof. Alicja Puszka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wyjaśnia, że studia na kierunku krajoznawstwo i turystyka kulturowa łączą wiedzę na temat dorobku kultury materialnej i duchowej człowieka ze znajomością zagadnień społecznych oraz ekonomiczno-prawnych określających miejsce tego dorobku we współczesnym świecie.

Bardzo chętnie właśnie ten kierunek studiów wybierany jest nie tylko przez polskich maturzystów, ale i stypendystów z innych krajów.

- Mamy dużo studentów ze Wschodu, ale i też z Hiszpanii i Włoch. Młodzi ludzie są ciekawi świata, mają w sobie odwagę by wyruszać w nieznane miejsca, znają języki, są otwarci na innych. Do Polski na studia przyjeżdżają z myślą by w przyszłości założyć biuro turystyczne, które będzie organizować wyprawy do ich rodzinnych krajów. Nie chcą by były to standardowe wycieczki, gdzie turystom pokazuje się sztandarowe dla danego miejsca zabytki, ale mają pomysły na to by przybliżać kulturę, codzienne życie mieszkańców, opowiadać o historii danego miejsca. Podczas studiów otrzymują "narzędzia" czyli wiedzę na ten temat i zdobywają doświadczenia organizując samodzielnie różne wyprawy - podkreśla prof. Puszka.

Dzień turystyki, który także zorganizowali studenci był okazją do wirtualnej podróży w różne ciekawe miejsca. Aleksander - student z Uzbekistanu zabrał zebranych na wyprawę do Taszkientu, a także wraz z kolegami przygotował uzbeckie smakołyki.

Przygotowano także prezentację najstarszej części Jerozolimy, atrakcje Gruzji, opis pielgrzymki do Santiago de Compostella. Można było także poznać Materę czyli skamieniałe miasto i busem przejechać przez Skandynawię.

- To nie są nudne studia. Jeśli ktoś lubi się nie tylko uczyć, ale i aktywnie spędzać czas, do tego jest ciekawy świata to zapraszamy do nas - mówią studenci krajoznawstwa i turystyki kulturowej KUL.