Znawcy Pisma Świętego

Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

publikacja 25.04.2017 18:59

W diecezjalnym etapie 21. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wzięło udział 164 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej archidiecezji. Do ścisłego finału zakwalifikowały się trzy osoby.

Do części ustnej po wypełnieniu testu przeszło tylko siedem osób Do części ustnej po wypełnieniu testu przeszło tylko siedem osób
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Co roku w konkursie organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczestniczy ok. 30 tys. młodych z ponad 1500 szkół z całego kraju.

Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych bez egzaminów wstępnych na kilkunastu kierunkach. Oprócz tego, na zwycięzców czekają zagraniczne pielgrzymki i atrakcyjne upominki rzeczowe.

Z terenu archidiecezji lubelskiej do tegorocznego konkursu zgłosiły się 64 szkoły. Spośród wszystkich uczestników pierwszego etapu do następnych zmagań przystąpiło 158 uczniów.

- To są już prawdziwi znawcy Pisma Św. - przyznaje Marcin Sułek, dyrektor lubelskiego oddziału "Civitas Christiana". - Pytania na teście, który odbywał się w szkołach, były naprawdę trudne. Bez dobrego przygotowania nie da się napisać tych wymaganych 50 proc. poprawnych odpowiedzi. 

Tegoroczny zakres konkursu obejmuje Księgę Daniela i Apokalipsę św. Jana wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

Tekstem źródłowym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem.

- Znajomość treści tych dwóch ksiąg pozwoli młodym ludziom wejść w bogaty świat symboliki biblijnej oraz apokaliptyki żydowskiej. Dzięki temu będą oni mogli lepiej i pełniej odpowiadać na pytania: Co znaczy dzisiaj być świadkiem? Jaka jest moja misja we współczesnym świecie? - wyjaśnia ks. prof. Mirosław Wróbel, przewodniczący komisji konkursowej. 

Konkurs, który organizowany jest już od wielu lat przez "Civitas Christiana" przyciąga ludzi, którzy często pierwszy raz w życiu sięgają po Pismo św.

- Bez wątpienia zachęta są nagrody, ale mamy świadectwa, że ci ludzie, których kiedyś zmotywowały tylko nagrody, dziś w Biblii odnajdują drogowskazy i kierują się nimi w życiu - zauważa M. Sułek. 

Podczas tegorocznych finałów diecezjalnych do ścisłego finału, który odbędzie się w Niepokalanowie na początku czerwca, przeszły trzy osoby: Mariusz Pcion z Technikum Spożywczego w Lublinie, Wojciech Moskała z I LO w Lublinie i Krystiana Pepłowska z XXI LO w Lublinie. 

Zanim przystąpią do zmagań finałowych 10 maja czeka ich jeszcze spotkanie Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią, które organizowane jest już po raz dziesiąty na Jasnej Górze i w Olsztynie pod Częstochową.

- To czas modlitwy i integracji. Moment, w którym nawiązują się przyjaźnie - opowiada Marcin Sułek. - Pamiętam, jak jeden z chłopaków po takim spotkaniu napisał nam, że nigdy nie pomyślał, że może z kimś w swoim wieku siedzieć do trzeciej nad ranem, rozmawiać o Piśmie św. i nie być traktowany jak wariat.