Laury Konserwatorskie 2017 rozdane

jj

publikacja 28.04.2017 14:50

Laury Konserwatorskie to nagrody, przyznawane gospodarzom odrestaurowanych zabytkowych obiektów, odnowionych z wielkim kunsztem. To także wyróżnienia za wysiłek i prace, przywracające zabytkom ich dawną świetność.

Laury Konserwatorskie 2017 rozdane

Nagroda Laur Konserwatorski przyznawana jest przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków od roku 2000. Dotychczas nagrodzono 63 gospodarzy zabytków. Celem konkursu jest wyłonienie wyróżniających się prac konserwatorskich cechujących się wysoką jakością i szczególną dbałością działań przy budynku by przywrócić mu świetność oraz utrwalić wartość i znaczenie.

Prawo zgłaszania kandydatów do konkursu przysługuje służbie konserwatorskiej, organom administracji rządowej i samorządowej oraz stowarzyszeniom. Patronami przedsięwzięcia są: generalny konserwator zabytków, wojewoda lubelski oraz marszałek województwa lubelskiego.

 W tym roku nagrodzono cztery realizacje w tym jedną z Lublina. Laur przyznano za remont budynku sądu przy Krakowskim Przedmieściu 43 w Lublinie. Budynek sądu powstał w latach 1874 - 1876. Przez lata był siedzibą Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Później mieściły się w nim banki. Po wojnie przeszedł w posiadanie najpierw sądu wojewódzkiego a później sądu okręgowego.  Docenione zostały gruntowne prace przy budynku, które zostały przeprowadzone w latach 2014- 2016.Objęły one bogato dekorowaną elewację oraz wnętrza, w których znajdują się sztukaterie, piece i kominki. 

Jeden z laurów trafił w tym roku do gospodarza willi przy ul. Zamkowej 8 w Kazimierzu Dolnym Marcina Zaremskiego. Gmach nosi imię artysty, który rozsławiał miasto wśród turystów Tadeusza Pruszkowskiego. Budynek został wzniesiony w latach 30 - tych XX w. Jego generalny remont trwał w latach 2008 - 2016. - Projekt budowlany zakładał przeprowadzenie kompleksowych robót związanych z remontem i rewitalizacją willi polegających m.in na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowych, wzmocnieniu murów czyszczeniu kamienia elewacyjnego wymianie pokrycia dachowego, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, konserwacji schodów i podłóg, wymianie instalacji wodno - kanalizacyjnych - wyjaśnia Dariusz Kopciowski wojewódzki konserwator zabytków. 

Nagroda przypadła także remontowanej w latach 2013 - 2016 cerkwi w Kobylanach. Gruntowny remont obiektu połączono z rekonstrukcją zwieńczenia wieży i kopuły nawy głównej. Odnowiono ściany cerkwi, sklepienia, dachy, stolarkę okienną i drzwiową, posadzki i instalacje. Wcześniej przeprowadzono konserwację ikon.

Wyróżnienie odebrał również lubelski przedsiębiorca właściciel odremontowanego zespołu dworko - parkowego w Dąbiu w gminie Żółkiewka, który kupił od gminy zdewastowany budynek w 2006 r. - To było dla mnie spełnienie marzeń - podkreślał. - Wiedziałem, że ten dwór ma w sobie coś, czego nie mają inne. To była ciężka praca, ale miałem ogromną pomoc ze strony ani konserwator zabytków. Wizerunek i kształt dworu poznawano dzięki dokumentacji fotograficznej.