Tu są wszystkie odpowiedzi. Na KUL zainaugurowano Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

ag

publikacja 29.04.2017 11:08

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, które ma zachęcić do sięgania po słowo Boże, a także uczcić 1050. rocznicę chrztu Polski.

W narodowe czytanie Pisma Świętego włączyli się także uczniowie W narodowe czytanie Pisma Świętego włączyli się także uczniowie
Agneszka Gieroba /Foto Gość

To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar.

- Wydarzenie to polega na poddaniu się szczególnej refleksji nad wybranym fragmentem słowa Bożego. W tym roku są to cytaty z "Listu św. Pawła do Galatów". Hasło wydarzenia brzmi: "Weź i czytaj!". To dobra okazja, by sięgnąć po Biblię, pokazać, ile jest w niej bogactwa, zachęcić ludzi, by w różnych sytuacjach swojego życia szukali w niej odpowiedzi - mówi ks. prof. Mirosław Wróbel.

Inicjatywa ma także pokazywać osoby znane ze swojej służby dobru wspólnemu, osiągnięć zawodowych lub sportowych, które w swoim życiu inspirują się słowem Bożym. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma również przybliżać najnowsze edycje Pisma Świętego i najlepsze publikacje egzegetyczno-teologiczne, pomocne w samodzielnej interpretacji wybranej księgi biblijnej.

Oficjalna inauguracja narodowego czytania Pisma Świętego odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

- KUL jest miejscem szczególnym, gdzie Pismo Święte jest obecne nie tylko podczas studiów teologicznych, ale i w codziennym życiu wykładowców i studentów. Nasza uczelnia ma także swój udział w rozpowszechnianiu znajomości Biblii poprzez wielkich profesorów, którzy byli i są pracownikami KUL. Wielką rolę w propagowaniu Pisma Świętego w codziennym życiu każdego człowieka miał ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie. To on zachęcał młodych, by poznawali słowo Boże i żyli nim na co dzień. Także jego następca, również pracownik KUL, ks. Wojciech Danielski przyprowadził wielu młodych ludzi do Jezusa, ukazując im wartość czytania Pisma Świętego - mówił ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL.

W narodowe czytanie Pisma Świętego włączyli się nie tylko studenci i pracownicy KUL, ale także uczniowie wielu szkół i ich rodzice.