Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego świętuje 110 lat istnienia

jj

publikacja 26.05.2017 13:55

Mszą św. odprawioną w kościele św. Pawła pod przewodnictwem biskupa Mieczysława Cisło, rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszu 110 lat działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.

W Mszy św. wzięli udział obecni i dawni pracownicy biblioteki oraz przyjaciele W Mszy św. wzięli udział obecni i dawni pracownicy biblioteki oraz przyjaciele
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Hieronim Łopaciński był cenionym badaczem historycznej i kulturowej przeszłości Lublina i Lubelszczyzny. Był też wielkim miłośnikiem literatury i w czasie swojego życia zgromadził pokaźnych rozmiarów księgozbiór. Zginął w wypadku 25 sierpnia 1906 roku.

Łopaciński pozostawił po sobie wspaniałą bibliotekę składającą się z 8500 dzieł w tym 3556 starych druków, 693 rękopisy, ok. 600 map i atlasów, wiele rycin. Rok po jego śmierci grupa zasłużonych dla Lublina ludzi postanowiła powołać Towarzystwo Biblioteki Publicznej imienia zmarłego aby tym samym wznieść mu trwały pomnik. W bibliotece znalazły się przede wszystkim zbiory zakupione od spadkobierców Łopacińskiego. 

Biblioteka najpierw mieściła się w gmachu podominikańskim. O jej pierwszych latach działalności pisał Bolesław Prus. Po I wojnie światowej biblioteka uzyskała cztery pokoje w budynku Trybunału. Z tych czasów zachował się rysunek Czechowicza przedstawiający najprawdopodobniej jedną z sal biblioteki Łopacińskiego w Trybunale.

Dopiero od roku 1939 siedzibą biblioteki stał się kompleks budynków utworzonych z dwóch oficyn popijarskich przy ulicy Narutowicza 4. W tym samym miejscu znalazło też swoją siedzibę w tamtym czasie Muzeum Lubelskie. Uroczystego otwarcia nowoczesnej instytucji pod nazwą "Dom pracy kulturalnej" dokonał marszałek Edward Rydz - Śmigły. 

Dziś podczas uroczystej Mszy św. inaugurującej obchody jubileuszu 110 lat istnienia biblioteki, biskup Mieczysław Cisło podkreślał, że jubileusz to czas radości i świętowania, ale zaznaczał, że to przede wszystkim Bogu trzeba dziękować za to dzieło, którym jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskieg. - To piękna rocznica, szczególnie, że ona poprzedza rocznicę naszego wyzwolenia, odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też wpisuje się w obchody 700 - lecia jubileuszu miasta - zauważył biskup

Hierarcha złożył też życzenia na ręce dyrektora biblioteki Tadeusza Sławeckiego dla całej społeczności obecnych ale także i dawnych pracowników biblioteki. - Dziękujemy dziś za tę bibliotekę wspominając także tych, którzy już odeszli do Pana, począwszy od tego, którego imieniem nazwano tę bibliotekę i tych wszystkich, którzy w trudnych latach chronili to dziedzictwo naszego narodu. 

Z okazji jubileuszu przez cały rok czytelnicy biblioteki, mieszkańcy regionu mogą spodziewać się licznych wydarzeń kulturalnych, czytelniczych i edukacyjnych.