Ratują najmłodszych. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ma 20 lat

ag

publikacja 26.05.2017 14:35

Bez nich zdrowie i życie małych pacjentów byłoby zagrożone. O każdej porze dnia i nocy czuwają nad tym, by z najtrudniejszych sytuacji wyjść bezpiecznie. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie świętuje dwudziestolecie.

Dyrektor szpitala Jerzy Szarecki otrzymał kwiaty od pacjentów Dyrektor szpitala Jerzy Szarecki otrzymał kwiaty od pacjentów
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Zarówno dla dzieci, jak i ich bliskich, pobyt w szpitalu jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń. Lęk, złe samopoczucie, niepewność co dalej towarzyszy małym pacjentom. Dlatego dla lekarzy pracujących w dziecięcym szpitalu praca to nie tylko diagnozowanie i leczenie, ale też towarzyszenie.

- Jesteśmy szpitalem nowoczesnym i staramy się przychodzić z pomocą każdemu choremu dziecku. Dla nas lekarzy, nie ma większej satysfakcji, jak wypis do domu wyleczonego malucha. Żeby to jednak było możliwe potrzeba często wiele wysiłku, rzetelnej wiedzy i zwykłej ludzkiej życzliwości, bo najmłodszych leczy się także uśmiechem personelu - mówią pracownicy szpitala dziecięcego w Lublinie.

Jubileusz 20. lecia działania placówki w obecnej postaci jest okazją do podsumowań, podziękowań i snucia planów na przyszłość.

- Choć świętujemy 20 lat, nie znaczy, że jesteśmy tak młodzi. Nasz szpital jest spadkobiercą tradycji lecznictwa pediatrycznego na terenie województwa lubelskiego. To tu przed 160 laty powstał pierwszy szpital, który zajmował się diagnostyką i leczeniem chorób dziecięcych. Siedziba znajdowała się przy ulicy Staszica 11 aż do 1997 roku. Tamtejsze warunki nie odpowiadały jednak rozwijającej się medycynie i potrzebom lokalnej społeczności, stąd zapadłą decyzja o budowie nowego szpitala, którego jubileusz właśnie dziś świętujemy - podkreśla dr Jerzy Szarecki dyrektor USzD w Lublinie.

Szpital dziś dysponuje 411 łóżkami zgromadzonymi w 19 klinikach i oddziałach. Rocznie hospitalizuje ponad 31 tys. małych pacjentów. W 23 poradniach polikliniki w tym samym czasie udziela się ponad 75 tys. porad. W bloku operacyjnym wykonywanych jest ok 6 tys. zabiegów.

Uroczystość 20. lecia rozpoczęła Msza św. w szpitalnej kaplicy, której przewodniczył bp Józef Wróbel. Po niej podczas jubileuszowej gali przypomniano o historii placówki i uhonorowano osoby zasłużone dla szpitala dziecięcego w Lublinie. Wśród  gości obecnych na uroczystości znaleźli się: abp Stanisław Budzik,  przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą Przemysławem Czarnkiem, marszałek województwa, prezydent miasta Lublina, posłowie na Sejm RP, liczni lekarze, naukowcy, przedsiębiorcy i pacjenci.

Abp Stanisław Budzik dziękował wszystkim, którzy troszczą się o życie i zdrowie pacjentów za ich pracę, pomoc i codzienną obecność przy łóżku chorego, która jest tak bardzo ważna w dniach bólu i cierpienia.