Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie-Cukrowni

am,rp,ms

publikacja 28.05.2017 20:54

Jest to sposób modlitwy i czci oddawanej Matce Jezusa. Wydarzenie od 22 lat jest wpisane w kalendarz wydarzeń parafialnych.

Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie-Cukrowni Wszyscy uczestnicy festiwalu w parafii w Garbowie-Cukrowni są zwycięzcami. To niezwykle cenne doświadczenie dla wszystkich wykonawców Parafia Macierzyństwa NMP

Kilkaset osób wystąpiło na Festiwalu Pieśni Maryjnej w parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie-Cukrowni.

Każda kolejna edycja festiwalu „Ave Maria” przyciąga większą liczbę wykonawców. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło 312 osób, które zaprezentowały bogaty repertuar.

Były to zarówno pieśni tradycyjne, jak też w nowych aranżacjach. Niektóre wykonania miały charakter modlitwy uwielbienia.

Festiwal rozpoczął się od nabożeństwa maryjnego. Podczas modlitwy ks. Marian Szuba, proboszcz parafii przypomniał zebranym sens wspólnoty, spotkania i modlitwy.

- Organizatorzy tak trafnie ułożyli założenia programowe i regulamin festiwalu, że do dzisiaj formuła konkursu się nie zmieniła. Celem festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności, prezentowanie umiejętności i artystycznego dorobku wykonawców, ożywienie religijnego ruchu artystycznego, integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej poprzez wspólną pracę, a także rozwój intelektualny i duchowy organizatorów. Celem jest również nabywanie doświadczenia poprzez wspólne oraz bezinteresowne działania na rzecz dobra wspólnego. Wydarzenie to także spotkanie wszystkich, którzy chcą przez muzykę i śpiew chwalić Boga - tłumaczy Anna Michalska z parafii w Garbowie-Cukrowni.

Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie-Cukrowni   W 22. edycji festiwalu łącznie uczestniczyło ponad 300 osób Parafia Macierzyństwa NMP Organizatorzy podkreślają, że ich zamiarem jest pogłębienie i przeżywanie takich wartości jak wiara, kultura i dobre obyczaje poprzez organizację tego wydarzenia. Założeniem festiwalu jest również pobudzanie inwencji twórczej i odwagi w prezentowaniu własnej twórczości przez młodych ludzi.

W jury konkursu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Anna Pacek, Maria Sikora, Robert Ostapiński i Kazimierz Firlej.

- Ocenialiśmy emisję głosu, dykcję, intonację, dobór repertuaru do możliwości wiekowych i wokalnych, stopień trudności prezentowanego utworu, bogactwo harmoniczno-metodyczne wykonywanych kompozycji - informują jurorzy.

Po przesłuchaniach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii schole wygrana przypadła scholi „Dzieci Boże” z parafii św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM z Dzierzkowic. Drugie miejsce zajęła schola z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, a trzecie ex aequo otrzymały schola „Perełki Maryi” z parafii Niepokalanego Serca NMP w Kopciach oraz schola „Wesołe Nutki” z parafii Wniebowzięcia NMP w Matczynie.

Laureatką w kategorii solistów została Magdalena Góźdź z Lublina, drugie miejsce zajęła Alicja Lewicka z Lublina oraz Maria Kopińska z Nałęczowa. Na trzecim miejscu uplasowała się Natalia Lewicka z Lublina.

Wśród chórów zwyciężył chór z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Zezulinie. Wśród zespołów najlepiej zaprezentował się zespół rodziny Oponiów z parafii NMP Królowej Polski w Jastkowie. Drugie miejsce zajął Klub Seniora z parafii św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu w Bychawie oraz zespół z parafii św. Sebastiana i NMP w Krasieninie. Trzecie miejsce zajęły Koła Gospodyń Wiejskich z Przybysławic, Zagród i Piotrowic.

Festiwal zakończył się wręczeniem pucharów z wygrawerowanym logo festiwalu, dyplomów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów.