Pierwsze wyniki rekrutacji na studia w Lublinie. KUL i UP w górę

ag

publikacja 13.07.2017 09:45

Wiadomo, że Lublin w dużej mierze żyje ze studentów, dlatego ich liczba jest istotna nie tylko dla uczelni, ale i całego miasta. Wstępne wyniki rekrutacji na I rok studiów mogą napawać optymizmem.

Studenci z UMCS zachęcają do podejmowania nauki w Lublinie Studenci z UMCS zachęcają do podejmowania nauki w Lublinie
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Niż demograficzny już kilka lat temu dotarł na studia i liczba studentów systematycznie malała. W tym roku pierwsze wyniki rekrutacji wskazują na to, że spadek się skończył.

Ponad 4200 osób do zamknięcia pierwszego etapu rekrutacji wyraziło chęć studiowania na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na KUL.

- To bardzo dobry wynik, ponieważ mimo zmniejszającej się liczby maturzystów studiami na KUL jest zainteresowanych więcej osób niż w roku ubiegłym i w latach poprzednich - odnotowaliśmy ok. 5-procentowy wzrost liczby kandydatów w stosunku do ubiegłego roku, który już był oceniany jako dobry, a ten parametr będzie rósł - mówi Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.

Kandydaci ubiegają się o 2387 miejsc (to przyjęty średni limit, który może być rozszerzany). Maturzyści mają do wyboru ponad 40 kierunków studiów na ośmiu wydziałach z zakresu humanistyki, nauk społecznych, filozoficznych, przyrodniczych, prawnych, teologicznych i ścisłych oraz studia międzyobszarowe w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych.

- Największa liczba kandydatów potwierdziła chęć studiowania takich kierunków, jak: psychologia (spec. wspieranie jakości życia - 446 os., spec. biznesu i przedsiębiorczości 200 os. - w sumie 646 os.), prawo (464 os.), filologia angielska (272 os.), bezpieczeństwo narodowe (162 os.), informatyka (155 os.), sinologia (130 os.), administracja (123 os.), pedagogika (123 os.). Możemy powiedzieć, że od lat studenci wybierają te kierunki najchętniej - podkreśla L. Jaskuła.

Na UMCS łączna liczba rejestrów podczas tegorocznej rejestracji (studia stacjonarne i niestacjonarne): 14 842 (ubiegły rok: 14 900).

- Jak widać, liczba rejestracji w I turze rekrutacji na studia w UMCS jest niemal identyczna w stosunku do ubiegłorocznych danych. Sytuacja ta pokazuje, że uczelnia tak naprawdę już od kilku lat ma stabilną sytuację. Jesteśmy zadowoleni, że nasza oferta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w dobie postępującego niżu demograficznego. Mamy nadzieję, że dane te przełożą się na liczbę osób, które faktycznie złożą dokumenty na naszej uczelni - mówi Aneta Adamska, rzecznik UMCS.

Największym zainteresowaniem kandydatów (pod względem liczby rejestracji) w 2017 roku na UMCS cieszą się: prawo - 1129 zgłoszeń, psychologia - 998 zgłoszeń, finanse i rachunkowość - 936 zgłoszeń, bezpieczeństwo wewnętrzne - 827 zgłoszeń, anglistyka - 665 zgłoszeń, logistyka - 596 zgłoszeń, informatyka - 579 zgłoszeń, ekonomia - 504 zgłoszenia.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym rekrutacja letnia 2017/18 obejmie 38 kierunków, głównie studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne oraz II stopnia, a także studia jednolite magisterskie (weterynaria). Uczelnia przygotowała ponad 2000 miejsc. W stosunku do ubiegłego roku liczba miejsc wzrośnie o 2%.

- Proponujemy kandydatom trzy nowe kierunki: wychowanie fizyczne z podwójną specjalnością: jeździectwo i sporty wodne (jedyny kierunek na studiach niepłatnych we wschodnio-południowej Polsce), ekoenergetykę oraz bezpieczeństwo i certyfikację żywności. W ofercie są także kierunki unikatowe w skali kraju, np. ochrona roślin i kontrola fitosanitarna, zielarstwo i terapie roślinne, chłodnictwo i klimatyzacja, hipologia jeździectwa i behawiorystyka - mówi Iwona Pachcińska z UP.

Najpopularniejsze kierunki na UP to medycyna weterynaryjna, geodezja i kartografia oraz dietetyka (od 6 do 12 osób na miejsce).