50 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie

jj

dodane 06.08.2017 15:14

6 sierpnia 1967 w uroczystość Przemienienia Pańskiego w lubelskiej archikatedrze 18 alumnów lubelskiego seminarium z rąk biskupa Piotra Kałwy otrzymało święcenia prezbiteratu.

Złoci jubilaci dziękowali Panu Bogu za dar swojego kapłaństwa Złoci jubilaci dziękowali Panu Bogu za dar swojego kapłaństwa
Justyna Jarosińska /Foto Gość

50 lat temu 6 sierpnia też była niedziela. Uroczystość Przemienienia Pańskiego. Po 6 latach nauki kolejni alumni lubelskiego seminarium przyrzekli biskupowi Piotrowi Kałwie, że m.in. pilnie i mądrze będą pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię, pobożnie i z wiarą sprawować misteria Chrystusa oraz, że będą wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego im ludu. 

Po 50 latach od tego dnia, oni ciągle pamiętają o tym, co przyrzekali i dziś ponownie w archikatedrze lubelskiej, tym razem w obecności abp Stanisława Budzika, dziękowali za wszystkie lata swojego kapłaństwa. 

Przed uroczystą Mszą św. dziesięciu jubilatów złożyło kwiaty na grobie biskupa Kałwy oraz abp Józefa Życińskiego. 

- 50 lat temu nasi złoci jubilaci o tej porze przyjmowali swoje święcenia kapłańskie. Wtedy to Chrystus przemieniony, ukazał im blask swojego zmartwychwstania, aby dać im siłę i swoje błogosławieństwo na trud kapłańskiego życia - podkreślał abp Stanisław Budzik. - Dziś dziękuję za dar ich kapłaństwa, za 50 lat pięknego świadectwa o Chrystusie zmartwychwstałym. 

Razem z jubilatami modlili się także ich bliscy: rodziny i przyjaciele. - 50 lat temu Kościół modlił się za was i z wami o stokrotny owoc waszego przepowiadania wiary - mówił w homilii abp Stanisław. - Chrystus zaprosił was do współpracy w dziele zbawienia, posłał was abyście szli i obfity owoc przynosili, abyście sprawowali Jego Eucharystię. Dzisiaj śpiewamy razem z wami radosne Magnificat za minione pół wieku, za czas niezmordowanego głoszenia Bożego słowa, prowadzenia ludu Bożego po drogach zbawienia

Z grona tych, którzy 50 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie czterech odeszło już do Pana. Wielu w przez te wszystkie lata posługi podejmowało budowę kościołów i kaplic. Wszyscy budowali Kościół z żywych kamieni osadzonych na fundamencie wiary.