Plan wydarzeń i imprez związanych z dniem urodzin miasta Lublin

ks. Rafał Pastwa

publikacja 08.08.2017 14:15

Książę Władysław Łokietek dokonał lokacji Lublina w święto Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia 1317 r. Już niebawem dzień, w którym Lublin będzie obchodził swoje 700. urodziny. Z okazji rocznicy nadania przez Władysława Łokietka aktu lokacyjnego odbędzie się wiele niezwykłych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Plan wydarzeń i imprez związanych z dniem urodzin miasta Lublin Bogaty program urodzin miasta przedstawiono podczas konferencji prasowej na dziedzińcu zamkowym z udziałem m.in. prezydenta Krzysztofa Żuka, Michała Karapudy i Janusza Opryńskiego ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Od początku roku w mieście nie brakuje zjawisk, które podkreślają niezwykłe wydarzenie sprzed wieków. Bogaty program obchodów powstały przy współpracy z mieszkańcami łączy wiele wymiarów. Tak jak niegdyś książę Władysław Łokietek wprowadził miasto w obieg kultury i gospodarki europejskiej, tak obecnie władze oraz instytucje i osoby odpowiedzialne za jubileusz starają się o tym przypominać i kontynuować „europejską politykę Łokietka”.

Bogaty program urodzin miasta przedstawiono podczas konferencji prasowej na dziedzińcu zamkowym z udziałem m.in. prezydenta Krzysztofa Żuka, Michała Karapudy i Janusza Opryńskiego. Oprawę konferencji przygotowali Poławiacze Pereł Improv Teatr. Oto niektóre z propozycji na urodziny miasta Lublin:

Plan wydarzeń i imprez związanych z dniem urodzin miasta Lublin   Akt lokacyjny został podpisany przez Władysława Łokietka w święto Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia 1317 r. Reprodukcja ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Dokładnie 15 sierpnia każdy chętny będzie mógł na własne oczy zobaczyć oryginalny dokument lokacyjny, podpisany własnoręcznie przez księcia Władysława. Zostanie on zaprezentowany w Muzeum Lubelskim na Zamku. Tam także będzie można podziwiać wystawę jubileuszową „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939”.

W ramach jubileuszu, 15 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się na Zamku uroczysta Sesja Rady Miasta z udziałem 100 gości reprezentujących miasta partnerskie.

Urodziny miasta to także trzy spektakle „Sen o mieście” w reżyserii Janusza Opryńskiego. Zostaną one zaprezentowane jeszcze 12, 14 i 15 sierpnia o godz. 21.00 na dziedzińcu zamkowym.

W ramach urodzin miasta odbędzie się również Jarmark Jagielloński od 12 do 15 sierpnia. Po raz jedenasty będzie można oglądać sztukę ludową, rzemiosło twórców z wielu krajów i słuchać niezwykłych koncertów. W ramach świętowania, także 15 sierpnia będzie miał miejsce Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich z udziałem czterdziestu trębaczy. Nie zabraknie także pokazów multimedialnych przy fontannach na placu Litewskim.

Od 12 do 14 sierpnia w Teatrze Starym odbędą się projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, w których Lublin odgrywa znacząca rolę. Wśród filmów m.in. „Volta” i „Carte Blanche”. Od 10 d0 15 sierpnia odbywać się będzie Światowy Zjazd Lublinian. Obok miłośników miasta uczestniczyć w nim będą przedstawiciele Polonii z całego świata.

Na zakończenie urodzin miasta odbędzie się natomiast koncert „Zakochani w Lublinie”. To niezwykła kantata jazzrockowa Tomasza Momota. Swój lubelski sen opowiedzą: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski, Natalia Wilk, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów. Artyści wystąpią w towarzystwie: Tomasz Momot Orkiestry, Orkiestry Trybunału Koronnego, Chóru UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją dr. Tomasza Momota. Wydarzenie rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 20.00 na placu Zamkowym.

Decyzja Władysława Łokietka o nadaniu dokumentu lokacyjnego spowodowała, że Lublin od 15 sierpnia 1317 r. zaczął funkcjonować jako nowoczesny organizm miejski na wzór Krakowa czy Poznania. Akt ten oznaczał nadanie Lublinowi praw miejskich oraz organizacji samorządowej według prawa niemieckiego, mimo, że prawo to już w XII w. zostało ukształtowane we Włoszech. Nadanie aktu lokacyjnego miastu nad Bystrzycą wpisywało się w politykę Łokietka, który umacniał wierne mu grody. W tamtym czasie bowiem książę napotykał wielki opór elit, także niemieckich, gdyż dążył do zjednoczenia ziem polskich. Lublin należał do ośrodków popierających politykę księcia Władysława.