Cud za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej

ks. Rafał Pastwa

publikacja 24.08.2017 17:50

Doświadczyła go Katarzyna, która zmagała się z nowotworem.

Cud za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej Matka Boża jest czczona na Górze Chełmskiej nieprzerwanie od XIII w. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

W ostatnim czasie jedna z osób złożyła świadectwo uzdrowienia po modlitwie w chełmskim sanktuarium. – Nie mamy jeszcze dokumentacji medycznej, ale dysponujemy już świadectwem osoby, która twierdzi, że doznała uzdrowienia. To Katarzyna z Puław. Ma niespełna czterdzieści lat. W sanktuarium na „Górce” była modlitwa w jej intencji, Msza św. i nowenna. Zabrała ze sobą obraz Matki Bożej Chełmskiej i obrazek z modlitwą. Ona i jej bliscy odmawiali tę modlitwę codziennie – mówi ks. kan. Andrzej Sternik, kustosz sanktuarium Narodzenia NMP w Chełmie. Cud za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej   Ks. kan. Andrzej Sternik, kustosz sanktuarium Narodzenia NMP w Chełmie podkreśla rolę i znaczenie ufnej modlitwy w życiu chrześcijan, szczególnie w miejscach wybranych przez Maryję ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

- Katarzyna cierpiała na chorobę nowotworową. Po ostatniej Mszy św. w naszym sanktuarium udała się na kolejne badanie. Lekarz stwierdził, że niepotrzebna jest operacja, a po chorobie nie ma śladu. Mamy spisane jej świadectwo. To wydarzenia miało miejsce wiosną tego roku – precyzuje ks. Sternik.

Cud za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej   Matka Boża jest czczona na Górze Chełmskiej nieprzerwanie od XIII w. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Modlitwa, którą odmawiają pielgrzymi przed wizerunkiem Matki Bożej w chełmskim sanktuarium:

Dziewico Niepokalana, Matko Zbawiciela i Matko nasza, któraś od wieków na siedzibę swoją świątynię na Górze Chełmskiej obrała, wysłuchaj mego wołania i wzmocnij w mojej duszy wiarę świętą. Ty, Panno Można, która starłaś głowę szatana, racz pokonać i oddalić ode mnie wszelkie przeszkody i trudności, na jakie dzisiaj napotykam, bym żyjąc w niezachwianej wierze tu na ziemi, mogła/mógł wiecznie z Tobą oglądać chwałę Syna Twego w niebie. Amen.

W sanktuarium na „Górce” coraz częściej można spotkać małżeństwa, które modlą się do MB Chełmskiej o potomstwo. Zmieniły się tu obrządki i wyznania, zmieniały się administracje, jednak zawsze życie w Chełmie toczyło się wokół jednego miejsca – „Górki” i wokół jednej osoby - Matki Bożej, którą czci się tu nieprzerwanie od XIII w.

– Matka Boża odbierała tu kult i od prawosławnych, grekokatolików i rzymskich katolików, dlatego modlimy się do Niej również o jedność wiary i jedność między ludźmi – podsumowuje kustosz.
 

Tegoroczne uroczystości odpustowe 7 i 8 września w Chełmie nawiązują do jubileuszu stulecia objawień w Fatimie. Hasłem dwudniowego święta są słowa „Tobie Maryjo zawierzam” – motto zaczerpnięto ze słów zawierzenia, które w Portugalii wypowiedział papież Franciszek.

Cud za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej   Bazylika Narodzenia NMP w Chełmie ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Plan uroczystości odpustowych 7-8 września 2017 r.

Czwartek 7 września

  • 16.00 Przybycie pielgrzymów
  • 17.30 Nowenna do MB Chełmskiej
  • 18.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla
  • 21.00 Czuwanie młodzieży: Apel Jasnogórski i Droga Krzyżowa po Kalwarii Chełmskiej
  • 24.00 Pasterka maryjna

Piątek 8 września

  • 1.30 Różaniec fatimski
  • 5.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
  • 6.00, 7.00, 8.00 Msza św.
  • 9.00 Msza św. dla rodzin z błogosławieństwem dzieci – bp. Mieczysław Cisło
  • 11.30 Suma pontyfikalna: Bp Witalis Skomarowski- ordynariusz łucki, abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, bp Mieczysław Cisło, bp Artur Miziński, bp Ryszard Karpiński.
  • - akt zawierzenia Matce Bożej
  • - poświęcenie wieńców dożynkowych
  • 16.00 Msza św. dla dzieci szkół podstawowych i błogosławieństwo przyborów szkolnych
  • 18.00 Msza św. na zakończenie odpustu

Obszerny artykuł na temat sanktuarium Narodzenia NMP w Chełmie w kolejnym, 35 numerze „Gościa Niedzielnego”.