Pueri Cantores Lublinenses na Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores

jj

publikacja 10.09.2017 08:33

Lubelski Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski, prowadzony przez ks. Attilę Hontiego, wziął udział w 9. krajowym spotkaniu federacji chórów Pueri Cantores.

Chór Pueri Cantores Lublinenses w Rzeszowie Chór Pueri Cantores Lublinenses w Rzeszowie
Archiwum chóru

Krajowy Kongres Chórów Pueri Cantores odbył się w tym roku po raz 9., ale po raz pierwszy na Podkarpaciu. Hasłem kongresu były słowa: "Obdarz, Panie, pokojem nasze czasy". W kongresie wzięło udział ponad 30 chórów z Polski, ale także i z zagranicy, m.in. z Węgier, Ukrainy, Łotwy i Litwy. 

Chórzyści spędzili trzy dni na wspólnej modlitwie, spotkaniach i, oczywiście, koncertach. Wśród uczestników kongresu znalazł się także powołany przez abp. Stanisława Budzika w 2015 r. lubelski chór Pueri Cantores Lublinenses. – To dla nas wyjątkowe wydarzenie i cieszymy się, że możemy brać udział w kolejnym kongresie – mówi dyrygent chóru ks. Attila Honti.

Ksiądz Attila na pomysł utworzenia chóru chłopięco-męskiego wpadł, będąc jeszcze w seminarium. – Przed święceniami podzieliłem się swoimi przemyśleniami z arcybiskupem i okazało się, że on też chce, by archidiecezja miała chór złożony z męskich głosów – opowiada kapłan.

22 maja 2015 r. abp S. Budzik wydał dekret powołujący archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses, który działa przy sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. – Uznaliśmy, że właśnie ta parafia będzie najlepszym miejscem na prowadzenie chóru archidiecezjalnego – mówi ks. Honti. – Mieszka tu dużo rodzin z dziećmi i jest dobry dojazd ze wszystkich części miasta – przekonuje.

W ciągu dwóch lat swojej działalności chór stał się znany nie tylko w całej archidiecezji, ale także poza jej granicami. – Już za dwa lata Kongres Chórów Pueri Cantores, tym razem jednak międzynarodowy, odbędzie się u nas, w Lublinie – mówi ks. Attila. – Przyjadą tysiące osób. To będzie wielkie wydarzenie. 

Aktualnie chór prowadzi nabór kolejnych głosów. – Przesłuchaniem są objęci chłopcy z klas II i III szkół podstawowych z Lublina i okolic. Rekrutacja jest podzielona na dwa etapy – wyjaśnia dyrektor chóru. – Pierwszy etap odbywa się w szkole, jest to tzw. przesłuchanie wstępne, po nim przeprowadzamy przesłuchanie kwalifikacyjne w siedzibie chóru. Możliwa jest także rekrutacja indywidualna.