Jak się przygotować do Różańca do granic?

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

publikacja 05.10.2017 10:15

W sobotę 7 października granice Polski zostaną otoczone przez ludzi modlących się na różańcu. Każdy, kto chce włączyć się w tę modlitwę powinien odpowiednio się przygotować.

Warto modlić się za Polskę na różańcu Warto modlić się za Polskę na różańcu
Józef Wolny /Foto Gość

W archidiecezji lubelskiej są dwa kościoły stacyjne, skąd po Mszy św. ludzie wyruszą na granicę, by modlić się wspólnie na różańcu. Jeden z kościołów mieści się w Dorohusku, drugi w Świerżach. To małe miejscowości, które według danych zebranych przez organizatorów Różańca do granic zamierza odwiedzić ponad 2 tys. ludzi. To ogromne wyzwanie logistyczne zarówno dla parafii, jak i służb granicznych, które przyszły z pomocą organizatorom.

Każdy kto zamierza włączyć się w sobotę w akcję modlitwy powinien wiedzieć, że Różaniec do granic to narodowa modlitwa różańcowa, ale także - narodowe nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca. Matka Boża, 13 lipca 1917 roku, powiedziała w Fatimie: „Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie uratowanych przed piekłem i nastanie pokój na świecie”. To bardzo ważne! Tego dnia 7 października wszyscy weźmiemy udział w nabożeństwie wynagradzającym grzechy przeciwko Matce Bożej. Będziemy ratować świat!

Jakie są warunki tego nabożeństwa:

  • należy przystąpić do spowiedzi, najlepiej w pierwszy piątek lub w pierwszą sobotę, wzbudzając w sobie intencję zadośćuczynienia. Ze względów organizacyjnych może się okazać, że nie we wszystkich parafiach stacyjnych jest wystarczająca ilość spowiedników. Dlatego zachęcamy, by do sakramentu pokuty i pojednania przystąpić wcześniej.
  • przyjąć Komunię Świętą w intencji wynagradzającej grzechy przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi.
  • odmówić jedną część różańca, również w tej intencji.
  • podjąć przynajmniej 15-minutowe rozmyślanie nad jedną lub kilkoma tajemnicami różańca.

Co należy wziąć ze sobą?

  • różaniec
  • warto też mieć przenośne radio na baterie, albo słuchawkowe, albo z głośnikami, aby łączyć się w modlitwie, poprzez transmisję Radia Maryja, ze wszystkimi diecezjami granicznymi w całej Polsce.
  • jedzenie na cały dzień – w zdecydowanej większości miejsc nie będzie wyżywienia.
  • dokument tożsamości, jesteśmy w strefie nadgranicznej: dowód osobisty lub paszport.
  • ubranie na każdą pogodę, tego dnia ważniejsze jest, by ubranie było odpowiednie i wygodne, niż ładne. Trzeba liczyć się z błotem.

Liczba uczestników może znacznie przekroczyć liczbę zapisanych na stronie internetowej. Mogą być korki, możecie mieć różne trudności z dojazdem, gdzie może brakować parkingu, może będziecie stać w miejscu, gdzie nic nie będzie słychać, może być różnie.

Zarówno w Świerżach, jak i Dorohusku będą wolontariusze, którzy podawać będą informacje o miejscach parkingowych i miejscach modlitwy. Każdy wjeżdżając do wybranej przez siebie miejscowości powinien otrzymać rozpiskę dokąd ma się udać po Mszy św., by we właściwym miejscu włączyć się w modlitwę.