40 świętych z Chełma

ks. Przemysław Ruszniak

dodane 01.11.2017 11:46

Jak co roku w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych chełmianie wraz ze swymi duszpasterzami zgromadzili się w kościele Rozesłania Świętych Apostołów, by uczestniczyć w Procesji Świętych.

Relikwie niemal 40 świętych uczczono w Chełmie Relikwie niemal 40 świętych uczczono w Chełmie
ks. Przemysław Ruszniak

Po Eucharystii, której przewodniczył Kustosz Sanktuarium na Górze Chełmskiej ks. Andrzej Sternik, wierni, niosąc relikwie niemal 40 świętych, udali się procesjonalnie do bazyliki Narodzenia NMP.

Po drodze, zatrzymując się przy kilku stacjach, mogli usłyszeć krótki życiorys wybranego świętego, pomodlić się za jego wstawiennictwem oraz otrzymać błogosławieństwo jego relikwiami. Całość wydarzenia zwieńczyła adoracja Jezusa Eucharystycznego, modlitwy uwielbienia oraz oddanie czci zbawionym poprzez ucałowanie ich relikwii.

Tegoroczną Procesją Świętych w sposób szczególny chcieliśmy oddać cześć świętym męczennikom, których krew - jak pisał Tertulian - jest posiewem chrześcijaństwa. Za ich wstawiennictwem prosiliśmy Boga o ducha męstwa w obliczu trudności dnia codziennego, byśmy potrafili tak jak oni dać świadectwo prawdzie i przynależności do Chrystusa.

 

Procesja ze świętymi w Chełmie   Procesja ze świętymi w Chełmie
ks. Przemysław Ruszniak
​To już piąta edycja Marszu Świętych w Chełmie. Ulicami miasta przeszła procesja z 40 różnymi relikwiami świętych, w tym relikwiami Krzyża Drzewa Świętego, relikwiami św. Piotra, św. Pawła, św. Stanisława i wielu innych. Była to też okazja do ich uczczenia i modlitwy za ich wstawiennictwem.