Ten jest dobry, kto chce być dobry. Zaproszenie do Puław

jp

dodane 08.11.2017 19:09

W listopadzie przypada kolejna rocznica kanonizacji św. Alberta Chmielowskiego i rocznica ogłoszenia go patronem Puław. Z tej okazji zaplanowano wydarzenia dla wszystkich mieszkańców miasta, także tych ubogich.

Ten jest dobry, kto chce być dobry. Zaproszenie do Puław Prezydent Janusz Grobel ze współpracownikami realizującymi zadania z zakresu polityki społecznej ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

To nie jest cukierkowy święty. To twardy mężczyzna, niezwykle utalentowany artysta, uczestnik walk powstańczych, wreszcie radykalny orędownik ubogich i bezdomnych – dla nich poświęcił znaczną część życia. Odrzucał banalnie i egoistycznie pojmowaną jałmużnę. W Puławach mieszkał i uczył się przez trzy lata. Z tego miasta poszedł prosto do powstania. Został patronem Puław osiemnaście lat temu, była to zgodna decyzja radnych miejskich, prezydenta miasta i abp. Życińskiego, poparta dekretem odpowiedniej watykańskiej kongregacji.

Ten jest dobry, kto chce być dobry. Zaproszenie do Puław   Reprodukcja oryginalnego zdjęcia Alberta Chmielowskiego Józef Wolny /Foto Gość Brat Albert Chmielowski jest świętym Kościoła katolickiego, a jednak stał się przez lata wzorem dla wielu instytucji i organizacji o charakterze świeckim. Podobnie miasto Puławy, poprzez działanie instytucji z zakresu pomocy społecznej, edukacji czy posługi charytatywnej usiłuje pokazać, że patron nie jest jedynie ładnym i pobożnym dodatkiem do publikacji czy wystąpień. Szereg instytucji działa z myślą o pomocy potrzebujących, a osoba patrona jest promowana na wiele sposobów. Także parafie włączają się aktywnie w promocje postaw skierowanych przeciw wykluczeniu wielu osób. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, bo mnóstwo jest form potencjalnego wykluczenia we współczesnym świecie. – My, jako samorząd terytorialny mamy w swoim działaniu znaczną część przesłania i misji naszego patrona. Przy 220 milionowym budżecie, łącznie ok. 60 milionów – naszych i zleconych jest przeznaczanych na pomoc społeczną – wyjaśnia Janusz Grobel, prezydent miasta Puławy.

- Działamy starając się pomagać wszystkim osobom, które są zagrożone wykluczeniem. Duży nacisk aktywności położony jest w naszym mieście na młodzież, dzieci i na rodzinę – tłumaczy Anna Maj, kierownik Wydziału Spraw Społecznych UM w Puławach

Już 12 listopada z okazji 28. rocznicy kanonizacji i 18. rocznicy ogłoszenia św. Brata Alberta Chmielowskiego patronem Puław odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Puławy o godz. 10.00. Kolejnym punktem uroczystości będzie Msza św. w kościele św. Brata Alberta przy ul. Słowackiego 32 w Puławach pod przewodnictwem bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza KEP.

Od godz. 15.00 na skwerze Niepodległości rozpocznie się spotkanie „albertyńskie” połączone ze zbiórką darów na rzecz Schroniska im. św. Brata Alberta w Puławach. Można przynosić trwałą żywność, środki czystości, ubrania nadające się do użytku przez osoby bezdomne i ubogie. Podczas spotkania mieszkańców miasta na skwerze Niepodległości będzie rozdawany ciepły posiłek, przygotowany przez Koło Puławskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Będzie też dzielenie się chlebem. Już od kilku dni w szkołach trwa zbiórka darów na rzecz schroniska im. Brata Alberta.

Z kolei w czwartek 16 listopada odbędzie się konferencja „Ten jest dobry, kto chce być dobry”. Udział w wydarzeniu weźmie m.in. Szymon Hołownia, Ireneusz Siudem i ks. Rafał Pastwa. Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00 w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Szczegółowy plan wystąpień przedstawimy w najbliższym czasie.

Czytaj także:

Co my wiemy o życiu i miłosierdziu?

Schronisko u świętego pomaga od 25 lat