Co, gdzie, kiedy? Zapowiedzi wydarzeń świeckich i religijnych

ag,jj,rp

publikacja 10.11.2017 11:47

Plan uroczystości w dniu 11 listopada w miastach regionu i Lublinie. Zapowiedzi zaplanowanych koncertów, festiwali, filmów i spektakli na najbliższe dni.

Co, gdzie, kiedy? Zapowiedzi wydarzeń świeckich i religijnych Przedstawiamy nadchodzące wydarzenia patriotyczne, kulturalne, religijne w poszczególnych miastach Lubelszczyzny Romek Koszowski /Foto Gość

Lublin

10 listopada 2017 r. o godz. 17 w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (ul. Wodopojna 2) odbędzie się koncert pieśni legionowych i patriotycznych „Dla Niepodległej”. Organizatorami wydarzenia są lubelski IPN i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie.

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda w Lublinie) zaprasza na koncert patriotyczny 10 listopada o godz. 18.00. Podczas koncertu wystąpi Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego. Wstęp wolny.

W sobotę, 11 listopada o godz. 11 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się patriotyczne widowisko dla dzieci i rodziców - A To Polska Właśnie! Na widowisko złożą się polskie tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak z oberkiem a także pieśni patriotyczne w opracowaniu i wykonaniu znanego i cenionego Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

12 listopada godz. 18.00 Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur. Wyjątkowy koncert słowa i muzyki opowiadający o miłości do ważnych dla każdego z nas miejsc – wspomnienia domu rodzinnego, swojego miasta i kochanego kraju. Na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznej edycji Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej. Usłyszymy także Jolantę Sip i Natalię Wilk, którym towarzyszyć będzie Tomasz Momot. Razem z chórami Programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska wykonawcy zaproszą do wspólnego śpiewania.

Od 12 do 20 listopada w Centrum Kultury w Lublinie odbędą się 21. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Gośćmi 21. edycji wydarzenia będą znakomici tancerze, choreografowie, pedagodzy i znawcy tańca z Polski i całego świata. Wśród artystów m.in. Granhøj Dans (Dania), Aura Dance Theatre (Litwa), Company B. Valiente (Norwegia). Natomiast już od 10 do 15 listopada odbywać się będą warsztaty pisania o tańcu z Joost Goutziers. Zapisy na: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

Od 15-17 listopada w KUL odbywać się będą Targi Wydawnictw Katolickich. Weźmie w nich udział blisko 40 wydawnictw z całej Polski, które zaprezentują książki zarówno o charakterze popularnym, jak i naukowym. Wstęp wolny.

W lubelskim kinie „Bajka” zarówno w sobotę 11 listopada jak i w niedzielę 12, wyświetlane będą filmy w ramach Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Arka”. W sobotę o godz. 14.30 będzie można obejrzeć film „Oblicza miłosierdzia”. Dokument opowiada o wizjach miłosiernego Boga doświadczanych przez św. Siostrę Faustynę i o roli Jana Pawła II, który rozpowszechnił orędzie o Bożym Miłosierdziu.

W niedzielę natomiast także o 14.30 pokazany zostanie film „Gurgacz”. Film jest portretem niezwykłego kapłana jezuity Władysława Gurgacza, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.

11 listopada parafia św. Urszuli Ledóchowskiej po Mszy św. o godz. 18, która będzie odprawiona w intencji ojczyzny, zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych do kawiarenki w spichlerzu.

Centrum Jana Pawła II w Lublinie, Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua i Parafia Świętej Rodziny w Lublinie zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Koncert odbędzie się 11 listopada o godz. 19.00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie, przy ul. Jana Pawła II 11.

12 listopada parafię św. Maksymiliana Kolbe nawiedzą relikwie Świętej Gemmy, mistyczki i stygmatyczki XX wieku. Parafia gościć będzie także tego dnia o. Rafała Pujsza CP, pasjonistę z Warszawy.

W niedzielę 12 listopada – z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości także parafia o. kapucynów na Poczekajce zaprasza na koncert patriotyczny: „Polska to nasza Ojczyzna” w wykonaniu Chóru La Musica pod dyrekcją Zdzisława Ohara. Koncert rozpocznie się o godzinie o godzinie 19.15 w kościele.

Do 4 grudnia potrwa akcja „Polacy-Rodakom” organizowana przez Senatora RP Stanisława Gogacza. Dary dla rodaków ze Wschodu zbierane są w różnych punktach KUL. Szczegóły również na stronie internetowej senatora.

Krasnystaw

11 listopada o godz. 16 w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się koncert patriotyczny „Patriotyczne szlagiery”. Wstęp wolny.

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na kolejny spektakl w ramach programu „Teatr Polska”. 19 listopada o godz. 16 w Sali Widowiskowej zagości warszawski Teatr Lalka z przedstawieniem „Cudowna podróż”. Przedstawienie realizowane jest na podstawie powieści jednej z najważniejszych autorek światowej literatury dla dzieci, szwedzkiej pisarki i noblistki - Selmy Lagerlof.

Puławy

Program obchodów związanych z kolejna rocznica odzyskania niepodległości: Msza św. w kościele św. Józefa o godz. 9 oraz uroczystości patriotyczne przy pomniku Odzyskania Niepodległości godz. 10 Natomiast o godz. 11 zaplanowano niepodległościowy rajd rowerowy (hala MOSiR), o godz. 15 I Puławski Bieg dla Niepodległej (stadion miejski), a o godz. 19 koncert „Muzyka czterech stron świata” w wykonaniu zespołu Kairos, w kościele św. Brata Alberta.

Od 10 do 17 listopada potrwa Puławski Festiwal Muzyczny „Wszystkie Strony Świata”. Artyści przez siedem dni będą odkrywać przed publicznością nieznane do tej pory zakątki muzyki. Plan wydarzenia TU

Obchody Roku św. Brata Alberta odbędą się 12 i 16 listopada. Rozpocznie je uroczysta sesja Rady Miasta w Urzędzie Miasta 12 listopada o godz. 10 Następnie na godz. 12 zaplanowano Mszę św. w kościele św. Brata Alberta pod przewodnictwem bp. Artura G. Mizińskiego. O godz. 15 odbędzie się spotkanie albertyńskiej ze zbiórką żywności i ubrań dla ubogich na skwerze Niepodległości. Każdy uczestnik spotkania dostanie ciepły posiłek.

16 listopada na godz. 10 zaplanowano konferencję „Ten jest dobry, kto chce być dobry” w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: Szymon Hołownia, ks. dr Rafał Pastwa, dr Ireneusz Siudem.

Chełm

Prezydent Miasta Chełm zaprasza na uroczyste obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. W programie obchodów 11 listopada o godz. 9.30 Msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice Narodzenia NMP w Chełmie, następnie złożenie wieńców i wiązanek przy pomniku Prymasa Stefana Wyszyńskiego, złożenie wieńców i wiązanek przy Krzyżu Niepodległości na Górze Chełmskiej, natomiast o godz. 11 zaplanowano uroczystości przy Pomniku Niepodległości na pl. dr. E. Łuczkowskiego w Chełmie.

W Chełmskim Domu Kultury dniu Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano koncert „Niepodległa”. W programie znajdą się najbardziej znane pieśni i piosenki patriotyczne oraz utwory współczesne. W koncercie udział wezmą zespoły artystyczne ChDK oraz zaproszeni goście. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w ChDK i CKF Zorza.

12 listopada o godz. 19.00 w ChDK-u wystąpi Kortez. To 26-cio letni kompozytor i wokalista pochodzący z Iwonicza. Wyedukowany pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. Bilety w kasie w cenie 65 zł.

Prapremiera spektaklu Teatru Ziemi Chełmskiej „Głupcy” w ChDK odbędzie się 17 listopada o godz. 19. Reżyserem i autorem scenariusza jest Marcin Wąsowski. Całość oparta jest na motywach zaczerpniętych z opowiadań Izaaka Beshevisa Singera. Sztuka zostanie zaprezentowana także 20 listopada i 16 grudnia.

Kraśnik

Msza za Ojczyznę i uroczystości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego to elementy oficjalnych uroczystości, które odbędą się w Kraśniku 11 listopada. Nie zabraknie też mniej oficjalnych form świętowania: po raz ósmy odbędzie się Sztafeta Niepodległości – bieg ulicami miasta. Po południu w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji odbędzie się uroczysta gala, na której poznamy wyróżnionych honorowymi tytułami: Kraśniczanin Roku 2017 oraz „Za zasługi dla miasta”. Na zakończenie organizatorzy zapraszają na okolicznościowy koncert „Byś wolnym był”. Program uroczystości: 10.30 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. WNMP, 12 uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – rynek, 13. Sztafeta Niepodległości – rynek, 17 uroczysta gala – sala widowiskowa CKiP al. Niepodległości 44 w Kraśniku.

Starosta Kraśnicki i wójt Gminy Kraśnik zapraszają 11 listopada na uroczystości patriotyczne do Stróży pod Kraśnikiem. Wydarzeniu towarzyszą rocznice: 250-lecie powstania Kaplicy Trójcy Świętej w Stróży, 60-lecie parafii w Stróży oraz 60-lecie powstania szkoły podstawowej w Stróży. Początek o 12 w kościele parafialnym. Dalsza część uroczystości w sali sportowej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stróży.

Opole Lubelskie

Obchody 11 listopada rozpoczną się o godz. 12 Mszą św. w kościele parafialnym. Bogaty program obchodów przygotowało w swojej siedzibie Opolskie Centrum Kultury. O godz. 13.30 przed siedzibą OCK będzie rozdawana grochówka Piłsudskiego, o 14 w Sali kinowej OCK odbędą się koncerty, quizy historyczne i prezentacje, o godz. 16.15 zaplanowano koncert patriotyczny.

Z kolei 13 listopada Społeczna Szkoła Muzyczna w Bełżycach I stopnia im. H. Wieniawskiego Oddział w Opolu Lubelskim oraz Opolskie Centrum Kultury zapraszają na Koncert Patriotyczny o godz. 16 w sali kinowej OCK.

16 listopada odbędzie się Gala Opolskiego Sportu. Podczas uroczystości burmistrz Opola Lubelskiego nagrodzi najlepszych zawodników i zespoły gminy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 w sali kinowej OCK.