Trump powinien, Gates powinien, a ty nie powinieneś zmieniać świata?

jp

publikacja 16.11.2017 21:07

W Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja z udziałem młodzieży licealnej, mieszkańców miasta. Gościem specjalnym był Szymon Hołownia.

Trump powinien, Gates powinien, a ty nie powinieneś zmieniać świata? Szymon Hołownia zachęcał w Puławach młodzież do aktywności w celu zmieniania świata na lepsze ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

- Nie wymyślaj sobie idealnego uchodźcy, idealnego bezdomnego, aby wtedy udzielić mu pomocy. Pomoc to spotkanie człowieka w warunkach, w których żyje i udzielenie mu wsparcia właśnie w takich warunkach. Brat Albert był na froncie pomagania, nie stawiał absurdalnych warunków do spełnienia, ale pomagał konkretnym osobom - mówił Szymon Hołownia, dziennikarz, społecznik i założyciel „Dobrej Fabryki”.

Trump powinien, Gates powinien, a ty nie powinieneś zmieniać świata?   Dziennikarz i twórca "Dobrej Fabryki" w przystępny sposób mówił o wierze, praktycznej stronie życia i stosunku do osób ubogich ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Jak dajesz coś do ręki, to patrz człowiekowi w oczy. Bez patrzenia w oczy nie ma jałmużny. Podkreśla to wyraźnie papież Franciszek - zauważył. Stwierdził, że dla chrześcijanina najważniejsze jest to, co dziś, a nie to, co będzie jutro. - Potrzeba nam odwagi, by pomagać, by coś zrobić. Powinniśmy robić wszystko, aby świat był bardziej sprawiedliwie podzielony - mówił. Zaznaczył, że to nie Bóg uczynił świat niesprawiedliwym, pełnym dysproporcji ekonomicznych, wyzysku i przemocy, ale człowiek. Stąd zachęcił uczestników spotkania by nie wymagali jedynie od wielkich tego świata, od Trumpa i Gatesa, lecz by samemu próbowali zmieniać rzeczywistość.

- Nie przejmuj się tym, co będą o tobie mówić. Masz jedno życie. Jeśli komuś po drodze z tobą - to go zaproś, jeśli nie, to powiedz mu „Szczęść Boże”, „Do widzenia”. Świat nie jest o kłótniach politycznych w Polsce. Na Filipinach nie budzą się z myślą, żeby sprawdzić kto z kim się pokłócił nad Wisłą. Choć nie zbawimy całego świata, to trzeba starać się go zmieniać w perspektywie mikro - zakończył.

Trump powinien, Gates powinien, a ty nie powinieneś zmieniać świata?   Uczestnicy konferencji w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Konferencja nosiła tytuł „Ten jest dobry, kto chce być dobry”. Rozpoczęła ją projekcja filmu „św. Brat Albert - Patron Miasta Puławy”, który przypominał wydarzenia z 1999 r. i Mszę św. pod przewodnictwem śp. abp Życińskiego, podczas której ogłoszono, że patronem u Boga miasta Puławy jest św. Brat Albert Chmielowski. W dalszej kolejności głos zabrał Janusz Grobel, prezydent Puław.

Kolejnym punktem programu był wykład dr. Ireneusza Siudema z Towarzystwa Nowa Kuźnia „O sztuce pomagania”. Skoncentrował się na aspekcie biologicznym, społecznym i psychologicznym pomagania. Przedstawił jego zdaniem najważniejsze zagrożenia dla młodego człowieka i rodziny. W jego opinii w wyniku współczesnych kierunków przemian dochodzi do tego, że wielu ludzi to „inwalidzi emocjonalni” niezdolni do dojrzałego funkcjonowania, a tym bardziej pomocy innym.

Dalszym punktem programu był film zrealizowany przez Cinema Albert Production mówiący o bezdomności oraz osobach świeckich i duchownych niosących adekwatną pomoc.

Trump powinien, Gates powinien, a ty nie powinieneś zmieniać świata?   Jednym z panelistów był szef lubelskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" Ewelina Borawska Następnie odbył się panel dyskusyjny z udziałem m.in.: Wiesława Pietrzaka z Cinema Albert Production, Ewy Wójcik, wiceprezydent Puław, ks. Jacka Jakubca ze stowarzyszenia „Rodzina”, Magdaleny Borzuty z MOPS w Puławach, Anny Wydry, uczennicy jednego z puławskich liceów i ks. dr. Rafała Pastwy, dziennikarza i teologa, szefa lubelskiej redakcji „Gościa Niedzielnego”. Ten ostatni podkreślił, że w społeczeństwie zatomizowanym, pełnym dysproporcji, w tym ekonomicznych, potrzebny jest dialog społeczny - w przestrzeni lokalnej i międzynarodowej. Bez tego nawet powszechny dostęp do nowych mediów nie pomoże przezwyciężyć barier i podziałów, a w związku z tym obojętności. Zachęcił młodzież do stawiania pytań nauczycielom i rodzicom oraz do aktywności pozalekcyjnej i własnych, często oryginalnych poszukiwań.

W listopadzie przypada bowiem kolejna rocznica kanonizacji św. Alberta Chmielowskiego i rocznica ogłoszenia go patronem Puław. Z tej okazji zorganizowano konferencję oraz inne wydarzenia. Uroczyste zakończenie Roku św. Brata Alberta odbędzie się 16 grudnia w parafii przy ul. Słowackiego w Puławach.

Czytaj także: