Abp Budzik wręczył nominacje rejonowym duszpasterzom młodzieży

ks. Rafał Pastwa

dodane 18.11.2017 16:42

Podczas spotkania z abp. Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim, jedenastu księży otrzymało nominacje na rejonowych duszpasterzy młodzieży.

Abp Budzik wręczył nominacje rejonowym duszpasterzom młodzieży Abp Stanisław Budzik z duszpasterzami młodzieży ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

- Życzę wam dużo radości w Duchu Świętym w pracy z młodzieżą. Wasze działanie zależy od współpracy z Duchem Świętym - powiedział metropolita lubelski, wręczając nominacje. Podczas wydarzenia była okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń. Abp Budzik odniósł się również do orędzia papieża Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich. Zwrócił uwagę księżom, że pomoc ubogim jest narzędziem ewangelizacji w świecie współczesnym, a duchowni powinni być szczególnie wrażliwi na los cierpiących i ubogich.

Abp Budzik wręczył nominacje rejonowym duszpasterzom młodzieży   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Każdy z duszpasterzy rejonowych ma jeden lub dwa dekanaty. Celem tej struktury - tak to nazwę - jest to, by w tym rejonie był ktoś, kto się pomoże młodzieży spotykać. Oczywiście zasadnicze duszpasterstwo młodzieży powinno się dziać w parafii. Młodzież sama z siebie lubi się spotykać, razem się modlić, słuchać słowa Bożego - to ufam, że duszpasterze pomogą odkryć podmiotowość młodym ludziom w Kościele - mówi ks. dr Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży w naszej archidiecezji. Jak podkreśla, klucz wyboru duszpasterzy był prosty - są to księża, którzy już pracują z młodzieżą.

Abp Budzik powierzył organizację uczestnictwa młodych ze wskazanego rejonu w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży (Niedziela Palmowa) oraz w diecezjalnym spotkaniu młodych w Garbowie. Zadania te oraz inne inicjatywy duszpasterze będą podejmować w porozumieniu z wikariuszem biskupim ds. młodzieży.

Pierwszym owocem aktywności nowych duszpasterzy może być już spotkanie młodzieży i adoracja w okresie Adwentu. Wiadomo także, że w październiku 2018 r. - w trakcie trwania synodu biskupów poświęconego młodzieży - młodzi wraz z duszpasterzami będą wspierać modlitewnie to wydarzenie w różnych kościołach archidiecezji.

Lista rejonowych duszpasterzy młodzieży:

Dekanat Bychawa i dekanat Zakrzówek

Ks. Piotr Stasieczek (Bychawa)

 

Dekanat Chełm Wschód, Chełm Zachód, Siedliszcze

Ks. Jacek Lewicki (PWSZ Chełm)

 

Dekanat Czemiernicki, Dekanat Lubartowski

Ks. Marcin Modrzejewski (par. św. Anny Lubartów)

 

Dekanat Garbów, dekanat Kazimierz Dolny

Ks. Mateusz Wójcik (par. Garbów)

 

Dekanaty Krasnystaw Wschód i Krasnystaw Zachód

Ks. Robert Włosek (par. Św. Franciszka - Krasnystaw)

 

Dekanaty Kraśnik, Urzędów

Ks. Baiński Michał (par. św. Józefa - Kraśnik)

 

Dekanat Łęczna, Lublin Podmiejski

Ks. Dawid Gawin (par. św. Józefa - Łęczna)

 

Dekanaty Puławy, Michów

Ks. Daniel Mazurek (par. Miłosierdzia Bożego - Puławy)

 

Dekanat Opole Lubelskie i dekanat Bełżyce

Ks. Artur Potrapeluk (Poniatowa)

 

Dekanat Piaski i Świdnik

Ks. Łukasz Stasiewicz (Świdnik, par. św.Kingi)

 

Dekanat Turobin,

Ks. Zbigniew Zarzeczny (Turobin)