Jak dotrzeć ze światłem wiary w zakamarki codzienności?

jp,wg

publikacja 21.11.2017 15:56

Wydawnictwo „Gaudium” zaprasza na promocję niezwykłych felietonów: „Sacrum i profanum”. Wydarzenie odbędzie się 28 listopada o godz. 18 na Zamku w Lublinie.

Jak dotrzeć ze światłem wiary w zakamarki codzienności? To felietony fascynujące, wymykające się schematom, pozwalają na niezależne myślenie prowadzące do światła nadziei we współczesnym świecie Henrtyk Przondziono /Foto Gość

"W ciągu czterech lat pisałem regularnie felieton do miesięcznika „Zoom”. Jestem wdzięczny Miłoszowi Zielińskiemu za zaproszenie mnie na łamy swego pisma. Było to bardzo wymagające ćwiczenie, czasem nawet kolidujące z innymi zobowiązaniami, ale nie narzekam. Stale miałem odgłosy czytelników żywo reagujących na moje teksty, jednym się podobały, innych irytowały. Bardzo sobie cenię myślenie w otwartej sferze publicznej. Dzięki publikowaniu w „Zoomie”, który nie ma ambicji pisma opiniotwórczego, bo jest po prostu miejskim informatorem kulturalnym, miałem kontakt z czytelnikami, którzy nigdy nie sięgną po inne moje teksty. Starałem się podzielić mym spojrzeniem na to, co uważam za ważne, wyrażałem zakłopotanie, a nawet protest wobec spraw niepokojących. Subiektywność i zaangażowanie stanowią skrzydła felietonisty" - pisze we wstępie do książki ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki, autor felietonów, które powstawały w okresie od 2013 do 2017 r.

Jak dotrzeć ze światłem wiary w zakamarki codzienności?   Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium - Pisanie z miesiąca na miesiąc podyktowane jest rytmem wydarzeń, wybierałem te, w których uczestniczyłem. Pisałem bez jakiegokolwiek planu całości. Dopiero teraz po przeczytaniu 48 felietonów widzę, jak pewne wątki się nakładają, dopełniają, wzajemnie ocierają i szlifują. Wdzięczny jestem ks. Markowi Szymańskiemu, który wiele felietonów czytał, gdy ukazywały się w czasopiśmie, za inicjatywę wydania cyklu „Sacrum i profanum” w Wydawnictwie Gaudium. Ufam, że książkowa wersja wzmocni przesłanie moich przemyśleń - wyjaśnia ks. prof. Wierzbicki.

Biorąc do reki tę książkę, czytelnik będzie mógł sięgnąć po niezwykłe felietony w nowym opracowaniu redakcyjnym.

W zbiorze owych 48 felietonów będzie można odkryć jak smakuje Krzyż, dowiedzieć się, dlaczego przez papieża mówi rabin z Kocka, co to za choroba przenoszona drogą umysłową, dlaczego gender nie jest taki straszny, ile ton śmieci produkują studenci podczas tzw. dni kultury studenckiej w Lublinie oraz dlaczego powinniśmy zrobić sami Rok Leśmiana.

Promocja „Sacrum i profanum. Felietony 2013-2017” odbędzie się we wtorek 28 listopada o 18.00 w Galerii Malarstwa Polskiego na w Muzeum Lubelskim na Zamku. Organizatorem wydarzenia jest wydawnictwo archidiecezji lubelskiej „Gaudium”. Spotkanie poprowadzi ks. Rafał Pastwa, szef lubelskiej redakcji "Gościa Niedzielnego".

W programie m.in. panel dyskusyjny z Patrycją Mikulską, Grzegorzem Linkowskim i Lechem Skwarskim. Oprawę muzyczną przygotuje Dariusz Jacek Sribniak. Patronatem medialnym wydarzenie objęła m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.

Podczas uroczystości głos zabierze abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Organizatorzy przewidzieli również pytania ze strony publiczności. Wstęp jest wolny.

"Ksiądz profesor Alfred Marek Wierzbicki z miesiąca na miesiąc wprowadzał redakcję w coraz większe zaskoczenie. Jego teksty były wręcz wyczekiwane. Fascynowały mnie, wymykały się bowiem wszystkim schematom. Autor zaskakiwał nas wszystkich doborem tematu, wyważoną argumentacją i spójnością. Te małe dzieła bywały też – nie waham się użyć tego słowa - kontrowersyjne. Zmuszały do dyskusji, wymiany opinii, do przemyśleń nad ich treścią. I zawsze była w nich ponadczasowa wartość, bez względu na to, czy Ksiądz Profesor pisał o wydarzeniach bieżących, czy też odnosił się do kwestii uniwersalnych. Pewna bezkompromisowość w podejściu do sztuki felietonu sprawiała, że felietony Księdza Profesora były uwielbiane nie tylko przez zespół redakcyjny" - napisał w posłowiu do książki red. Miłosz Zieliński.