Trwa uliczna zbiórka, której błogosławi papież Franciszek

ag

dodane 26.11.2017 11:00

W 70 punktach Lublina dyżurują wolontariusze, którzy zbierają dary w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Każdy może dołączyć do tej inicjatywy i sprawić radość dzieciom.

Sztab głównny w Radio Lublin stał się też przestrzenią występów najmłodszych Sztab głównny w Radio Lublin stał się też przestrzenią występów najmłodszych
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Jedni przeglądają swoje szafy, inni robią większe zakupy, jeszcze inni oddają swój czas, samochód czy magazyn do dyspozycji akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Każdy czymś może się podzielić przyłączając do tej jedynej w swoim rodzaju akcji.

- To akcja, która zrodziła się z potrzeby chwili, kiedy okazało się, że trzeba pomóc dzieciom w zwykłych sprawach. Kupić buty na zimę, kurtkę, pieluchy dla młodszego rodzeństwa, a i rodzicom przydałoby się palto i coś do kuchni, bo z jedzeniem nawet nie zawsze było różowo. Na apel odpowiedziało wiele osób, z małej inicjatywy zrobiło się pospolite ruszenie, które od 25 lat jednoczy ludzi już nie tylko w Lublinie, ale i całej Polsce - przypomina historię akcji Ewa Dados dziennikarka Radia Lublin i inicjatorka akcji.

W tym roku akcja organizowana jest po raz 25. Specjalne błogosławieństwo dla Ewy Dados i zainicjowanej przez nią akcji przesłał też papież Franciszek. Dziennikarka odebrała je z rąk abp Stanisława Budzika podczas piątkowej modlitwy Anioł Pański.

- To taki mały jubileusz, choć dobro jakie przez te lata udało się wyzwolić jest ogromne. Ludzka wrażliwość na drugiego człowieka nie zginęła. Doświadczamy tego od początku. Coraz więcej osób nie tylko przynosi dary, ale i włącza się w organizację zbiórek. Jedni przygotowują paczki, inni oddają swój czas dyżurując w sztabach, gdzie dary są zbierane, inni użyczają swoje samochody, by te dary przewozić do magazynów, gdzie są segregowane i rozdzielane, jeszcze inni udostępniają te magazyny. Zaprzyjaźnione drukarnie drukują plakaty z logo akcji czy identyfikatory. Wszystko jest darem, bo zasadą akcji jest, że nie zbieramy pieniędzy - mówi Ewa Dados.

Dzieci nie potrzebują pieniędzy, ale zabawek, ubrań, jedzenia, butów, słodyczy i wielu innych drobiazgów. Dlatego sztaby akcji, które mogą powstawać w przedszkolach, szkołach, świetlicach, parafiach czy zakładach pracy zbierają tylko dary rzeczowe, które przed świętami trafiają do potrzebujących. Sztab główny akcji mieści się w Radiu Lublin. Tam też odbywa się rejestracja sztabów i udzielane są wszystkie informacje. Sztab można założyć także poprzez stronę internetową www.pdpz.pl.

Wielka uliczna zbiórka to punkt kulminacyjny akcji, ale nie jej koniec. Sztaby można ciągle zakładać i zebrane dary do 22 grudnia można dostarczać do magazynu, który w tym roku znajduje się w Domu Kolejarza przy ul. Kunickiego. Tam będzie także punkt ich wydawania.

Dziś do 15.00 w Radiu Lublin jest także scena otwarta, na której występują dzieci. Zapraszamy darczyńców na ten nietypowy koncert.