Dlaczego Bóg pozwala na to wszystko?

rp

publikacja 27.11.2017 11:03

Na to oraz inne pytania pomogą odpowiedzieć rekolekcje ewangelizacyjne "Przyjdź do Źródła".

Dlaczego Bóg pozwala na to wszystko? Rekolekcje ewangelizacyjne w archidiecezji lubelskiej zaplanowano na 5 lat Roman Koszowski /Foto Gość

Czy oprócz przekazu wiary nie powinno się przekazywać również podstawowej wiedzy? Ks. Michał Zybała, koordynator ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej uważa, że przekaz wiedzy jest potrzebny, jednak zadanie głoszenia Ewangelii jest pierwotne i podstawowe. - Naszym zadaniem jest to pierwsze głoszenie, głoszenie kerygmatu, by człowiek mógł spotkać żywego Chrystusa. Bo głównym problemem człowieka jest grzech, a tylko Chrystus może go z grzechu wydobyć i dać życie w obfitości – wyjaśnia.

Projekt ewangelizacyjny "Źródło" realizowany jest w archidiecezji lubelskiej od marca 2014 r. - Jeśli głosimy Chrystusa, to powinniśmy to robić z wiarą; jeśli sprawujemy liturgię lub w niej uczestniczymy, to z wiarą. Nie trzeba szukać nowych rzeczy. „Nowa ewangelizacja” nie oznacza czegoś nowatorskiego. Jan Paweł II powiedział, że „nowa ewangelizacja” ma być nowa w środkach wyrazu, ale też w gorliwości – wyjaśnia ks. Zybała.

Właśnie zakończyła się pierwsza część rekolekcji ewangelizacyjnych w parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Od soboty 25 listopada parafię nawiedza Krzyż Trybunalski z relikwiami Krzyża świętego. Dziesięciodniowy cykl rekolekcji zamknie Msza św. w niedzielę 2 grudnia o godz. 18.30 pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Podczas liturgii udzieli on sakramentu bierzmowania.

Najbliższe rekolekcje od 30 listopada do 3 grudnia odbędą się w parafii Przemienienia Pańskiego w Lublinie. A już w czwartek 7 grudnia rekolekcjami zostanie objęta parafia św. Józefa na LSM-ie. – To będą rekolekcje inne niż zwykle – podkreślają ewangelizatorzy.

Czytaj także:

Tu nie chodzi o sukces

Rekolekcje podzielone są na dwa etapy. Zaczynają się zawsze w czwartek. Przez 4 dni, z których każdy ma swój temat wiodący, realizowane są nauki. Głoszą je świeccy i duchowni. Natomiast w sobotni wieczór do każdej parafii objętej rekolekcjami przybywa kopia Krzyża Trybunalskiego z umieszczonymi w nim relikwiami Krzyża świętego. Krzyż pozostaje w każdej parafii przez tydzień. W tym czasie, zgodnie z planem duszpasterskim parafii, trwają nabożeństwa i indywidualne spotkania modlitewne.

Projekt został zainaugurowany Mszą św. w archikatedrze lubelskiej 3 marca 2014 r. pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika. Zaplanowano go na 5 lat. Ekipy ewangelizatorów świeckich i duchownych dotrą z Dobrą Nowiną do każdej parafii archidiecezji lubelskiej. Obecnie rekolekcje odbywają się w dekanatach lubelskich.

- Według mnie głównym problemem ewangelizacji nie jest kwestia metod, tylko treści. Jest wiele osób, które chciałyby przepowiadać Ewangelię, mają gorliwość, ale nie wiedzą, co mówić. Podczas trwania rekolekcji „Źródło” ludzie są poruszeni atmosferą, obecnością świeckich ewangelizatorów. Jeżeli ktoś przychodzi po zakończonych rekolekcjach i mówi nam o swojej przemianie, to wiemy, że ona dokonała się przez słowo Boże, a nie poprzez multimedia – podkreśla główny koordynator.