Tajemnica popularności św. Mikołaja

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

publikacja 09.12.2017 15:00

Czwarty raz ulicami Lublina przeszedł orszak św. Mikołaja. To święto nie tylko popularne wśród dzieci, ale i wszystkich ludzi, którym bliska jest wrażliwość na drugiego człowieka.

Za świętym Mikołajem szli mali i duzi. Za świętym Mikołajem szli mali i duzi.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

- Jeden z dziennikarzy zadał mi pytanie, dlaczego św. Mikołaj jest tak bardzo popularny. Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta: dobro jest atrakcyjne, każdy chce go doświadczać, a przykład św. Mikołaja pokazuje, jak je czynić - mówił abp Stanisław Budzik, błogosławiąc uczestnikom orszaku św. Mikołaja.

Biskup przyznał, że ten właśnie święty zostawił nam receptę jak dostać się do nieba.

- Świętość jest dla każdego. To nie jakiś dar zarezerwowany tylko dla niektórych osób, ale coś co każdy z nas może osiągnąć. Św. Mikołaj ze swoją wrażliwością na drugiego człowieka i dyskrecją, z jaką pomagał, potrzebującym dał nam przykład, co robić, by świętość osiągnąć. Idąc za jego przykładem, najlepiej przygotujemy się do świąt Bożego Narodzenia - mówił abp Stanisław.

Orszak św. Mikołaja w Lublinie odbył się po raz czwarty. Jego pomysłodawcą jest ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie. Mówiąc o idei orszaku, zaznacza on, że Mikołaj to nie legendarna postać z kreskówek, ale prawdziwy człowiek.

Teatr Panopticum pokazał historię św. Mikołaja   Teatr Panopticum pokazał historię św. Mikołaja
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
- Naszym celem od początku jest przybliżenie osoby biskupa św. Mikołaja, który w dzisiejszych czasach jest przedstawiany w krzywym zwierciadle - mówi proboszcz parafii na Czwartku ks. Piotr Kawałko. - Dlatego chcemy ukazać prawdziwe oblicze świętego i jednocześnie pokazać, że był to konkretny człowiek, żyjący w konkretnych czasach, który odznaczał się niezwykłą wrażliwością wobec ludzi potrzebujących.

Tegoroczny orszak rozpoczął się na Rynku Starego Miasta, gdzie każdy mógł otrzymać specjalną papierową mitrę. Teatr Panopticum - amatorska grupa teatralna działająca przy Domu Kultury pod Akacją w Lublinie - przygotowała krótką historię św. Mikołaja.

Po niej słowo do zgromadzonych skierował abp Stanisław Budzik, który też pobłogosławił ruszającemu na Czwartek do parafii św. Mikołaja orszakowi. Na miejscu trwał świąteczny jarmark, odbyło się ważenie św. Mikołaja, którego wagę zamieniono na grosze przeznaczone dla potrzebujących.

Można było także włączyć się w krucjatę modlitewną w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży.