Nowe katechumenium w parafii św. Michała Archanioła w Lublinie

jj

publikacja 13.12.2017 12:48

Poświęcenia miejsca modlitewnych spotkań członków neokatechumenatu dokonał abp Stanisław Budzik.

To w Lublinie 40 lat temu rozpoczęła się Droga Neokatechumenalna w Polsce To w Lublinie 40 lat temu rozpoczęła się Droga Neokatechumenalna w Polsce
Marek Gacka

Katechumenium to zespół sal przystosowanych do celebrowania liturgii słowa i Eucharystii, będących centrum formacji wtajemniczenia chrześcijańskiego dla dorosłych. - Wejście do wspólnoty i rozpoczęcie itinerarium umożliwia powrót do Kościoła tym, którzy nie byli dostatecznie katechizowani, i w których nie rozwinęły się owoce chrztu świętego - wyjaśnia prof. Wojciech Kaczmarek odpowiedzialny I wspólnoty. - Formacja ta ma też wymiar społeczny: wiele osób odzyskuje swoją godność, porzuca nałogi, odbudowuje życie rodzinne. Ten proces odbywa się poprzez intensywne życie wspólnotowe oparte na trzech filarach: słowo Boże – liturgia – wspólnota - dodaje. 

Budowa katechumenium w parafii św. Michała Archanioła trwała kilka lat. Powstanie tego wyjątkowego miejsca modlitwy było możliwe tylko dzięki ludziom dobrej woli, którzy wsparli budowę finansowo i modlitewnie. - Inicjator Drogi Neokatechumenalnej, Kiko Argüello mówił: „Dzisiaj rzeczą konieczną jest, aby parafia z miłości do tych najbardziej oddalonych tworzyła katechumenium z dużymi, pięknymi, godnymi salami, w których wspólnoty mogłyby mieć swoje celebracje. Niektórzy proboszczowie mówią: ale nie mamy pieniędzy. My odpowiadamy: jeśli realizacja katechumenium jest czymś koniecznym, jeśli jest wolą Boga, to On da wam pieniądze. Tak już było w tylu parafiach. Bracia idą, aby prosić o pieniądze tu i tam, składając wizytę w instytucjach, firmach, idą do osób prywatnych. Są ludzie, którzy mają dużo pieniędzy i Bóg dotyka ich serca, tak, by to dzieło wsparli swoimi dobrami.” Tak stało się także z budową katechumenium w parafii św. Michała Archanioła - mówi prof. W. Kaczmarek 

Jedenaście wspólnot działających przy tej parafii zyskało miejsce dla realizacji procesu wtajemniczenia chrześcijańskiego na wzór katechumenatu kościoła pierwotnego. Poprzez liturgię i Eucharystię przeżywane we wspólnocie, neokatechumeni wypełniają misję ewangelizacji, dając świadectwo życia wiarą i słowem Boga w swoich środowiskach rodzinnych, w pracy, w szkole. - W ten sposób parafia staje się nie tylko miejscem posługi sakramentalnej, ale środowiskiem, gdzie ludzie mogą odzyskiwać dar wiary i rozwijać łaskę chrztu świętego rozświetlającą mroki zdechrystianizowanego świata - zaznacza odpowiedzialny I wspólnoty. 

Akt poświęcenia katechumenium poprzedziła lektura Pisma św. Arcybiskup Budzik, nawiązując do czytań, wskazał na postać Zacheusza, którego słowo Chrystusa uczyniło nowym człowiekiem. Następnie poświęcając mury katechumenium oraz pamiątkową tablicę z kamieniem węgielnym, wyraził radość z faktu, że Lublin był pierwszym miastem gdzie zaczęła się Droga w Polsce i gdzie wydaje ona piękne owoce.