Można już oglądać przez dotyk w lubelskim skansenie

Muzeum Wsi Lubelskiej/ag

publikacja 15.12.2017 09:35

W tym przypadku nie obowiązuje muzealna zasada "nie dotykać eksponatów". Zakończył się projekt „Inne spojrzenie” czyli pierwszy krok w kierunku zwiększenia dostępności Muzeum Wsi Lubelskiej dla osób z niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza dla osób z dysfunkcją wzroku.

Makieta dworu stanęła obok autentycznej budowli Makieta dworu stanęła obok autentycznej budowli
Muzeum Wsi Lubelskiej

Coraz częściej wśród gości lubelskiego skansenu pojawiają się osoby niepełnosprawne wśród których są niedowidzący i niewidomi. Do tej pory mogli oni jedynie słuchać opowieści przewodników o tym, gdzie się znajdują i jak dawniej wyglądało życie na wsi.

- Z naszych danych statystycznych dotyczących gości muzeum wynika, że w ciągu roku odwiedziło nas około 1000 osób niepełnosprawnych w tym także osoby z dysfunkcją wzroku. To skłoniło nas do zastanowienia się nad sposobem pokazania naszych zbiorów ludziom, którzy nie mogą ich zobaczyć. Po konsultacjach ze środowiskami osób niewidomych i niedowidzących postanowiliśmy stworzyć specjalny program, który umożliwi zwiedzanie skansenu i oglądanie go przez dotyk. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o dofinansowanie zadania pt. „Inne spojrzenie. Przystosowanie treści wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”. Udało się nam fundusze pozyskać. Efekty można właśnie oglądać i dotykać - mówi Anna Fajge-Samoń z Muzeum Wsi Lubelskiej.

Makieta wiatraka stoi obok autentyku   Makieta wiatraka stoi obok autentyku
Muzeum Wsi Lubelskiej
Zadanie do łatwych nie należało. Powszechnie wiadomo, że w muzeum eksponatów się nie dotyka, dlatego zostały wykonane na specjalne zamówienie przedmioty na wzór zabytkowych, które można dowolnie badać przez dotyk.

- O ile z wykonaniem eksponatów do dotykania sprawa wydaje się stosunkowo łatwa, o tyle trudniej dać osobie niewidomej wyobrażenie jak dawniej wyglądała chłopska chałupa, dwór szlachecki, kościół czy wiatrak. Dlatego wybraliśmy 5 obiektów z różnych sektorów muzeum, których makiety wykonano z brązu. Każda z nich została ustawiona przed oryginalnym obiektem - mówią pracownicy muzeum.

W poznaniu wyposażenia ekspozycji pomocne będą rekwizyty i kopie zabytków muzealnych odpowiadające przedmiotom znajdującym się na wystawie. W sumie muzeum pozyskało ponad 80 przedmiotów. Wśród nich naczynia gliniane, drewniane i słomiane, samowar czy patefon odtwarzający muzykę. Ciekawostką są także dwa pracujące modele urządzeń: mechanizm młyński wiatraka oraz prasa do tłoczenia oleju, pozwalające poznać sposób działania obiektów dawnego przemysłu wiejskiego. Ponadto dźwiękowe tła muzyki organowej w kościele i śpiewów chóralnych w cerkwi pozwolą doświadczyć specyfiki tych świątyń. Przy samym wejściu do skansenu znajduje się mapa dotykowa, dzięki której osoby niewidome i słabowidzące poznają topografię lubelskiego skansenu.