Jaki był miniony rok? Przegląd wydarzeń

ag

publikacja 01.01.2018 09:15

Rok, który minął był bogaty w wydarzenia zarówno te ściśle związane z życiem naszej archidiecezji, jak i całego regionu.

Rok 2017 w archidiecezji lubelskiej Rok 2017 w archidiecezji lubelskiej

To był rok Matki Bożej i św. Brata Alberta Chmielowskiego. 100 rocznica objawień w Fatimie zwróciła oczy na orędzie Maryi przekazane dzieciom. W naszej archidiecezji, podobnie jak na całym świecie, odbywały się uroczystości gromadzące rzesze wiernych. To był także rok ogłoszony przez Sejm Rokiem Brata Alberta, który jest patronem miasta Puławy.

Jednym z największych wydarzeń minionego roku było posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Lublinie. Wpisało się ono w obchody 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Archidiecezja lubelska wzbogaciła się też o nowe sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej.

Dla miasta Lublin był to zaś rok 700. urodzin, które na różne sposoby świętowano od stycznia do grudnia.

Poniżej opis najważniejszych wydarzeń, a także galeria przypominająca to, czego byliśmy świadkami.

Serce polskiego Kościoła w Lublinie

Od 13 do 14 października w Lublinie z inicjatywy abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zebraniu wziął udział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Pierwsze w historii Lublina zebranie plenarne KEP było związane z uroczystym rozpoczęciem roku jubileuszowego 100-lecia KUL. Biskupi wyrazili uznanie dla dorobku naukowo-kulturalnego tego uniwersytetu, który kieruje się dewizą Deo et Patriae. Biskupi podjęli podczas obrad m.in. temat pomocy uchodźcom, kontynuowali prace nad dokumentami dotyczącymi duszpasterstwa małżeństw i rodzin, odnieśli się do potrzeb duszpasterskich osób przybywających z Ukrainy do Polski.

Człowiek dobry jak Chleb

Sejm RP ogłosił rok 2017 Rokiem św. brata Alberta Chmielowskiego. Z tej decyzji cieszyły się szczególnie Puławy, którym święty patronuje. Tam też w ciągu całego roku odbywały się spotkania i konferencje przybliżające postać brata Alberta. W parafii noszącej jego wezwanie uroczyste Eucharystie dziękczynne za świętego nazywanego dobrym jak chleb, sprawowali m.in. bp Artur Miziński i abp Stanisław Budzik. Uroczystości związane z Rokiem Brata Alberta miały miejsce także w Lublinie w parafii prowadzonej przez ojców Bernardynów, której także patronuje Albert Chmielowski. Kończąc rok jego imienia zakonnicy zorganizowali wystawę oraz międzynarodową sesję naukową podczas której prelegenci oprócz prezentacji materiału faktograficznego, podjęli się interpretacji dzieł świętego, zarówno tych duchowych, jak i społecznych oraz artystycznych.

Stacja Fatima

Włączając się w obchody 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie w Lublinie głównym uroczystościom w parafii noszącej wezwanie Matki Bożej Fatimskiej przewodniczył bp Artur Miziński. Zwracając się do wiernych mówił, że Matka Boża wskazała jak ocalić świat przez modlitwę i nawrócenie. Uroczystości zgromadziły tłumy wiernych. Podobnie było na Poczekajce, gdzie przygotowano nocne czuwanie zatytułowane „Stacja Fatima” - Wiadomo, że by dotrzeć do określonego celu, można jechać różnymi drogami. Do nieba też wiedzie wiele szlaków. Najpewniejszy jest ten, który wskazała Matka Boża w Fatimie - mówił ks. prof. Andrzej Derdziuk kapucyn, który prowadził czuwanie fatimskie na Poczekajce w Lublinie. Także na KUL nie zabrakło sesji naukowych poświęconych objawieniom z Fatimy.

Odeszła najstarsza Polka

Jadwiga Szubartowicz urodziła się w 1905 r. w Lublinie. W październiku 2017 r. skończyłaby 112 lat. Odeszła do Pana 20 lipca. Była świadkiem wielu wydarzeń, które decydowały o losach naszego kraju i świata. Przeżyła dwie wojny światowe, w czasie których straciła wielu ze swych najbliższych. W młodości pracowała z Józefem Czechowiczem. Przez lata patrzyła, jak odchodzą jej bliscy. Chciała przeczytać jeszcze wiele książek. Na pytanie o patent na długie i dobre życie pani Jadwiga, odpowiadała: – Życie człowieka na ziemi nie jest łatwe ani lekkie. Ciągle trzeba się dokształcać i doskonalić, żeby nadążyć za czasem i jego nowościami. Z pomocą Boga należy szukać piękna i dobra, a zło niszczyć. Od stycznia 2017 r. mieszkała w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ametystowej w Lublinie.

Nowe sanktuarium

7 października abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Różańcowej ogłosił tenże kościół sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, patronki nowej ewangelizacji. W kościele Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej w Lublinie od trzech lat czczony był obraz Matki Bożej Latyczowskiej. Wielowiekowa podróż cudownego wizerunku zakończyła się uroczystą intronizacją obrazu 4 października 2014 r., w dniu 236. rocznicy jego koronacji. Po trzech latach od wprowadzenia cudownego obrazu do kościoła w Lublinie, to miejsce zostało ogłoszone sanktuarium.

Urodziny miasta

700 lat temu, 15 sierpnia 1317 r.  miasto Lublin weszło w orbitę europejskiego rozwoju. Dokument gwarantujący nowy rozdział historii Lublina został podpisany przez księcia Władysława Łokietka w uroczystość Wniebowzięcia NMP 1317 r. W dzień 700. urodzin miasta ten historyczny dokument został udostępniony dla zwiedzających Muzeum na Zamku. Z okazji urodzin miasta przez cały rok 2017 odbywały się wydarzenia kulturalne, artystyczne, naukowe i religijne. Natomiast 15 sierpnia 2017 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, w której uczestniczyli włodarze, radni, goście z kraju i zagranicy. Wieczorem prezydent miasta Krzysztof Żuk częstował mieszkańców i gości tortem, który miał 7 metrów długości. Ostatnim punktem dnia urodzin był koncert „Zakochani w Lublinie”, w którym uczestniczyło według niektórych szacunków nawet 35 tys. osób.