Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagra dla życia i zdrowia

rp

dodane 08.01.2018 16:52

Za tydzień, także na Lubelszczyźnie, zagra po raz 26. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 1996 r. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał sprzęt medyczny wart 16 mln zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagra dla życia i zdrowia Od 1996 r. Wielka Orkiestra Świąteczna przekazuje sprzęt medyczny USD w Lublinie. Na zdjęciu m.in. abp S. Budzik, marszałek S. Sosnowski, J. Owsiak Arch. Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Od początku grania WOŚP szpital dziecięcy w Lublinie otrzymywał najwyższej jakości sprzęt medyczny, dzięki któremu wzrosły jakość i poziom pomocy chorym dzieciom. – Kwota 16 mln zł nie oddaje skali pomocy, bo ceny od 1996 r. poszły w górę – podkreśla Agnieszka Osińska, rzecznik prasowy USD w Lublinie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagra dla życia i zdrowia   Arch. Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie Radiator ze źródłem do preparowania krwi dzieci leczonych onkologicznie i hematologicznie, tomograf, rezonansy, sztuczne nerki do dializ otrzewnowych i hemodializ, pompy infuzyjne, pompy insulinowe, nowoczesna wiertarka do przeprowadzania skomplikowanych operacji, aparaty USG, kardiomonitory, sprzęt otolaryngologiczny – to tylko niektóre z elementów wyposażenia szpitala, które przekazała WOŚP. Z jej pieniędzy została też doposażona m.in. pracownia cytogenetyczna.

Przekazanie sprzętu odbywa się poprzez ścisłą współpracę specjalistów i fundacji w oparciu analizę potrzeb danej placówki. Ale także poszczególne instytucje muszą zadbać, aby aparatura była możliwie jak najlepiej wykorzystana. Rzecznik podkreśla, że otrzymany sprzęt od WOŚP jest zawsze sprzętem potrzebnym i o najwyższej jakości. Gdy szpital dziecięcy w Lublinie miał otrzymać rezonans magnetyczny, trzeba było dobudować do szpitala nowy budynek, bez podpiwniczenia, aby wytrzymał ciężar urządzenia.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagra dla życia i zdrowia   Arch. Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie – Każdego roku jest inne przeznaczenie zbiórki przez WOŚP. Są też konsultanci, którzy współpracują z fundacją w tym zakresie. My wysyłamy listy potrzeb, a jeśli to pasuje do danej „edycji”, to taki sprzęt do nas trafia. Nie wyobrażamy sobie, jakby było bez tego sprzętu i aparatury – podkreśla A. Osińska.

– Charakterystyczne serduszka na poszczególnych maszynach i urządzeniach każdego dnia widzą rodzice chorych dzieci. Cieszą się, że dzięki temu ich pociecha jest ratowana – zaznacza rzecznik. Podkreśla jednocześnie, że USD w Lublinie otrzymuje również znaczną pomoc od innych darczyńców i sponsorów. – To przede wszystkim Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, Fundacja Spełnionych Marzeń oraz wiele innych, które trudno wymienić w jednej chwili – podsumowuje rzecznik.

Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia.