Czy każde dziecko nadaje się do przedszkola?

ag/UM

publikacja 05.02.2018 10:07

Wiadomo, że w domu najlepiej, kiedy jednak dziecko kończy 3 lata przychodzi czas na nowe wyzwania i przyjaźnie. Rusza nabór do lubelskich przedszkoli.

Przedszkole daje dzieciom nowe możliwości Przedszkole daje dzieciom nowe możliwości
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Pani Katarzyna ma czwórkę dzieci. Dwoje starszych już w szkole podstawowej, dwoje młodszych wieku przedszkolnym. Starsze do przedszkola nie chodziły, młodsze tak.

- Trudno powiedzieć co było lepsze. Na pewno czas spędzony z dziećmi w domu jest bezcenny w budowaniu rodzinnych relacji, jednak także czas przedszkolny jest wspaniały, gdy dzieci spotykają rówieśników, uczą się funkcjonować w grupie, nawiązują pierwsze przyjaźnie. Przedszkole szybciej nauczyło dzieci samodzielności niż pobyt w domu. Nie wiem czy to dobre, na pewno napawa rodziców dumą, gdy widzą, jak ich maluch sam je, ubiera się, śpiewa piosenki, bierze udział w występach. W domu tego ostatniego nie było, a samodzielność w wielu sprawach przyszła później, bo mi wydawało się, że dzieci są za małe, by samodzielnie się ubrać czy posługiwać widelcem i nożem - przyznaje pani Kasia.

Czy każde dziecko dorasta do przedszkola w wieku 3 lat trudno powiedzieć. Psycholog Joanna Makowska podkreśla, że to sprawa indywidualna.

- Większość dzieci jest gotowa na pierwsze samodzielne kroki, które przedszkole wymusza. Mając trzy lata dzieci potrafią same jeść i korzystać z toalety, czyli podstawowa samoobsługa, która jest warunkiem przyjęcia do przedszkola działa bez zarzutów. Są też raczej gotowe do rozstania z mamą na kilka godzin, choć początki bywają trudne zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy dziecko mimo wielu prób nie daje rady zaaklimatyzować się w przedszkolu. Czasami dojrzałość do tej pierwszej samodzielności przychodzi później, są to jednak bardzo rzadkie przypadki - mówi pani psycholog.

Do lubelskich przedszkoli nabór rusza od poniedziałku 12 lutego. Miasto przygotowało łącznie 10 237 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rekrutacja potrwa do 2 marca.

W Lublinie, we wszystkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych (zarówno publicznych, jak i niepublicznych) przygotowano 14 788 miejsc wychowania przedszkolnego tj. (biorąc pod uwagę dane demograficzne) miejsc dla 109,5% dzieci w wieku 3-6 lat zamieszkałych na terenie miasta.

Od września 2018 r. planowane jest utworzenie łącznie 9 780 miejsc w samorządowych jednostkach oświatowych (dla dzieci w wieku 3-6):

- 8 780 miejsc w 64 przedszkolach i 1 zespole przedszkolnym oraz 4 punktach przedszkolnych,

- 1 000 miejsc w 46 oddziałach przedszkolnych utworzonych w 27 szkołach podstawowych.

Ofertę uzupełni 457 miejsc w sieci placówek prowadzonych przez inne podmioty niż miasto, funkcjonujących na zasadach placówek publicznych:

- 2 przedszkola publiczne prowadzone przez osoby prawne i fizyczne - które dysponują 260 miejscami dla dzieci w wieku przedszkolnym

- 5 przedszkoli niepublicznych wyłonionych w drodze konkursu - które przygotowały 197 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Placówki te prowadzić będą rekrutację na takich samych zasadach jak przedszkola publiczne.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola będzie możliwy do uzupełnienia i wydrukowania ze strony www.rekrutacja.p.lublin.eu od dnia 12 lutego br. Rodzice mają możliwość wyboru maksymalnie 5 placówek wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Lublin, które we wniosku wskazują w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. Po wypełnieniu wniosku w formie elektronicznej, należy go wydrukować, podpisać i złożyć w placówce wskazanej jako pierwsza. Wniosek można także pobrać w formie papierowej z przedszkola/oddziału przedszkolnego lub innej formy wychowania przedszkolnego, a po wypełnieniu i podpisaniu złożyć w placówce pierwszego wyboru.

O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszenia. Postępowanie rekrutacyjne składa się z dwóch etapów:

w 1. etapie brane są pod uwagę kryteria ustawowe, uwzględniające potrzeby osób mających trudniejszą sytuację rodzinną, zdrowotną;

w 2. etapie brane są pod uwagę kryteria gminne, uwzględniające zakres społecznych potrzeb rodziny.

Rekrutacja uzupełniająca zaplanowana jest od 16 kwietnia.