25 lat posługi w archidiecezji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

publikacja 24.02.2018 13:45

Ćwierć wieku temu abp Bolesław Pylak powierzył im funkcję wyjątkową. Niektórzy pełnią ją do dziś. W archikatedrze szafarze dziękowali Bogu za ten dar.

Jubileusz 25-lecia posługi szafarzy w archidiecezji lubelskiej był okazją do przyjęcia w ich poczet kolejnych 37 osób Jubileusz 25-lecia posługi szafarzy w archidiecezji lubelskiej był okazją do przyjęcia w ich poczet kolejnych 37 osób
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Byliśmy jedną z pierwszych diecezji w Polsce, w której pojawili się nadzwyczajni szafarze Komunii św. Ustanowił ich abp Pylak. W liście pasterskim, jaki wydał z tamtej okazji, pisał: "Chociaż posługa osób świeckich jako nadzwyczajnych szafarzy jest dla nas czymś nowym, to jednak należy pamiętać, że taka forma udzielania Komunii św. istniała w Kościele przez kilka stuleci, aż do wieku IX. Powszechną praktyką było, że ludzie świeccy pomagali w rozdzielaniu Komunii św. Teraz Kościół powraca do tej starożytnej praktyki".

Obrzęd posłania pierwszych szafarzy odbył się 14 lutego 1993 r. Ich praca rozpoczęła się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.  Do tej wyjątkowej posługi przystąpiło 56 osób. Byli to mężczyźni i siostry zakonne, przygotowani od strony formacyjnej przez ks. prof. Czesława Krakowiaka. - Cieszymy się, że jest on dziś z nami obecny - podkreślił podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika ks. Maciej Staszak, który aktualnie sprawuje funkcję moderatora Archidiecezjalnego Centrum Formacji Liturgicznej.

Ks. Maciej zaznaczył także, że spotkanie w archikatedrze z okazji jubileuszu 25-lecia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. jest przede wszystkim podziękowaniem za ten czas i za to, że istnieje możliwość niesienia Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie ludziom potrzebującym i pomocy w parafiach.

Od momentu, w którym abp Pylak udzielił błogosławieństwa pierwszym szafarzom, takich obrzędów dokonało się już kilkanaście. Dzięki temu w naszej archidiecezji dziś sprawuje tę posługę ponad 500 osób. - To  piękna i szlachetna posługa - podkreślał w homilii abp Budzik. - Pełnić tę posługę to wielki zaszczyt, ale równocześnie wielkie zadanie, zobowiązujące do tego, aby być szczególnym świadkiem Jezusa Eucharystycznego, być ofiarą dla drugich, jak Chrystus Eucharystyczny, razem z Nim budować jedność i miłość.

Podczas uroczystej Mszy św. do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zostało dopuszczonych kolejnych 37 osób. Po Mszy św. w "Domu Nadziei" Caritas odbyło się spotkanie formacyjne dla wszystkich szafarzy, połączone z konferencją ks. prof. Bogusława Miguta, oraz wspólna agapa.