Dodali Agacie skrzydeł. I nie tylko jej!

ks. Rafał Pastwa

publikacja 14.04.2018 21:12

Wydarzenie z udziałem licznych artystów zorganizowała młodzież licealna. Charytatywny koncert na rzecz Agaty Gąsiorowskiej pod patronatem "Gościa Niedzielnego" odbył się w Radiu Lublin.

Dodali Agacie skrzydeł. I nie tylko jej! Organizatorki koncertu z Agatą, Krzysztofem i ich mamą na chwilę przed koncertem w RL ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Charytatywny koncert na rzecz Agaty Gąsiorowskiej pod patronatem „Gościa Niedzielnego” odbył się w sali koncertowej Radia Lublin. Agata ma zaledwie dziewięć lat, od urodzenia zmaga się z porażeniem mózgowo-dziecięcym oraz padaczką lekooporną, której nie można wyleczyć, a jedynie wspomagać farmakologicznie. Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany na rehabilitację dziewczynki.

- Dla mnie ważne jest to, że istnieją ludzie, dzięki którym nie jesteśmy sami. Są ludzie, którzy myślą o nas, zajmują się naszymi sprawami, są otwarci i życzliwi. Także ta młodzież - podkreśla Agnieszka Gąsiorowska, mama Agaty. Mówi, że na co dzień bywają trudne chwile. - Najgorsze jest to, że gdy chcemy wyjść z Agatką, musimy liczyć na pomoc innych, bo to wielkie zadanie logistyczne. Mieszkamy na trzecim piętrze w kamienicy w Lublinie - nie ma tam windy ani balkonu. Ale mamy pozytywnych ludzi wokół i to daje siły - podkreśla.

Dodali Agacie skrzydeł. I nie tylko jej!   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Uczennice, w większości z III LO w Lublinie, które są odpowiedzialne za organizację koncertu charytatywnego, poznały Agnieszkę Gąsiorowską oraz Agatę i resztę rodziny poprzez nauczycielkę Anetę Teterycz. - Chciałyśmy zrobić wydarzenie charytatywne, pomóc jakiemuś dziecku w potrzebie. Poprzez panią Justynę Malicką dotarłyśmy do pani Teterycz, a potem wszystko szybko się potoczyło - podkreśla Magdalena Szymańska, uczennica III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Organizacja takiego wydarzenia, jak koncert z udziałem licznych artystów, to duże wyzwanie, mnóstwo pracy i wysiłku. - Nasz pięcioosobowy zespół pracował intensywnie, żeby wszystko się udało. Ja akurat zajmowałam się współpracą z mediami. Najtrudniejsze jednak były wszystkie kwestie związane z dokumentacją i kwestiami urzędowymi. Tu ważne okazało się wsparcie Stowarzyszenia Unia Absolwentów - wyjaśnia Agata Czernic z III LO.

Dodali Agacie skrzydeł. I nie tylko jej!   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Organizowałyśmy koncert od listopada. Pisanie wniosków, pism, chodzenie do urzędów - to wszystko wymagało sprawnego zarządzania czasem, tak, żeby to pogodzić z nauką. Miałyśmy wsparcie nauczycieli, zwłaszcza dyrektora szkoły - akcentuje Karolina Ważna, również uczennica „Unii”.

Aleksandra Bartoszcze, uczennica II LO im. Hetmana Zamoyskiego w Lublinie, zapewnia, że to nie ostatnie ich wspólne zadanie. - Za rok matura, ale trzeba się rozwijać, robić coś więcej niż tylko siedzieć w książkach - mówi z uśmiechem.

W koncercie charytatywnym na rzecz Agaty wystąpił m.in. Piotr Selim. Artysta podkreślił, że jego udział w tego typu wydarzeniach jest czymś naturalnym, o ile pozwala mu na to grafik zajęć. Zauważył, że wielokrotnie, gdy sam był proszony o udział w charytatywnym wydarzeniu artystycznym, to prosił o wsparcie młodzież z „Kantyleny” - chóru III LO w Lublinie oraz młodzież i dzieci z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie. - To działa też w drugą stronę. Jeśli poprosiła mnie młodzież, którą znam i z którą śpiewam nasze piosenki, bo to utwory napisane przez Hanię Lewandowską, godziłem się z wielką radością - podkreśla.

Koncert patronatem objął również wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wraz z rodziną przyszedł obejrzeć występ. Podkreślił, że to cenne wydarzenie z wielu względów. - Najbardziej cieszy to, że koncert zorganizowała młodzież, a nie jest to pierwszy raz, bo byłem na takim podobnym rok temu. Przyświeca nam szczytny cel - wsparcie Agatki. A dodatkowo wydarzenie odbywa się w czasie wielkanocnym, w kontekście miłosierdzia Bożego. To wszystko trzeba pokazywać, bo to są momenty, które nas nastrajają do postawy autentycznie ludzkiej. Człowiek powinien tak robić całe życie, bo ludzie potrzebują wsparcia innych, potrzebują siebie nawzajem - powiedział wojewoda lubelski.

Z organizacji koncertu na rzecz Agatki cieszył się Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. - „Unia” to nie tylko nauka, ale to również działania dla innych. To jest najwspanialsze. Często słyszymy: „Ach ta dzisiejsza młodzież…”, a nasza młodzież daje dzisiaj świadectwo, że można żyć dla innych, że można być dla innych. Przesłaniem tego koncertu jest to, by nie być obojętnym - podkreślił.

Koncert „Skrzydła dla Agatki” poprowadził Marcin Wąsowski. Warto podkreślić, że dość oryginalnie wyglądało powitanie, które przygotował. Wiersz dedykowany Agatce odczytał Krzysio, jej brat bliźniak. Ze sceny licznie zebraną publiczność pozdrowiła także mama Agaty.

W koncercie wystąpili m.in.: Łukasz Jemioła, Piotr Selim, Urszula Wąsowska, chór Kantylena i chór szkoły im. Karola Lipińskiego. A koncert zorganizowały i przygotowały: Anna Kędzierska, Karolina Ważna, Aleksandra Bartoszcze, Magdalena Szymańska i Agata Czernic.