Ulica Bernardyńska – osobista oś świata

ks. Rafał Pastwa ks. Rafał Pastwa

publikacja 23.04.2018 21:33

Całkowity dochód ze sprzedaży tej nadzwyczajnej książki został przekazany na Hospicjum Dobrego Samarytanina Lublinie.

Ulica Bernardyńska – osobista oś świata Podczas promocji tomu w Galerii Autorskiej "Łucjan" przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Mówi, że nie istnieje geniusz miejsca, bo raczej istnieje geniusz ludzi. – To historia poetycka ubrana w fotografie ulicy Bernardyńskiej i okolic. Lubelska oś świata to ulica Grodzka. Tymczasem ja przesunąłem tę oś świata. Przy tej ulicy mieszkam już dwadzieścia pięć lat – mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki, autor tomu "Ulica Bernardyńska". Jest to jednocześnie dziesiąty tom poety, filozofa i księdza.

"Ulica Bernardyńska" to wybór wierszy z różnych lat ustanawiający osobistą oś świata. Jest osiem nowych i siedem starych utworów. – A więc istnieje przewaga tego, co nowe – podkreśla ks. Wierzbicki.

Prof. Wacław Pyczek z Katedry Literatury Polskiej Oświecenia i Romantyzmu KUL podkreśla, że tom wierszy "Ulica Bernardyńska" to w przeważającej mierze liryki refleksyjno-opisowe. - Wśród tych tekstów są teksty wysokiej próby. Autor jawi się jako bystry i czuły obserwator rzeczywistości. Widzi więcej. Jego teksty poruszają wyobraźnię, apelują do uczuć, sumień. Poezja zawsze będzie miała rację bytu, dokąd ludzie będą się porozumiewać, używać języka. Dlatego, że słowo jest tajemnicze w poezji. Jeżeli poważnie traktujemy słowo, to zawsze stawia ono człowieka wobec tajemnicy. Ono zbliża człowieka do prawdy. Niekiedy słowa walczą z samym autorem – podkreśla prof. Pyczek.

- Dla mnie najważniejsze jest to, że te słowa przywołują jakoś do wiary. Poruszył mnie bardzo tekst "Obrazy Pana" o obliczach Chrystusa, liryk bardzo syntetyczny. Ten wiersz mógłby być ozdobą wielu antologii poezji religijnej. Na ten temat napisano bardzo dużo, ale w tym wierszu autor wydobywa pewne ważne motywy – podkreśla historyk literatury z KUL.

OBRAZY PANA

 

Tyle Twoich wizerunków

Ale nie wiem, jak wyglądałeś.

Dreszcz mnie przenika,

Gdy patrzę na chustę z Manoppello,

Czy to Ty?

 

Boso odchodzisz na obrazie Mantegni,

Boso wracasz w strugach miłosierdzia.

 

Kiedy Cię już prawie widzę,

Znikasz w Emaus.

Blask na stole w fałdach obrusu,

Słowa trafiające w rany.

 

Tom „Ulica Bernardyńska” został wzbogacony zdjęciami Piotra Łucjana z Galerii Autorskiej "Łucjan" przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Druk tomu sfinansowała Fundacja Chroń Dziedzictwo. Dochód z jego sprzedaży przeznaczono na Hospicjum Dobrego Samarytanina mieszczące się również przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Promocji książki poetyckiej towarzyszyła wystawa fotografii i prac malarskich Piotra Łucjana. Nie zabrakło muzyki z udziałem płaczliwej wiolonczeli.

Ks. Alfred Marek Wierzbicki (ur. 1957) pisze monografie i artykuły filozoficzne, publikuje eseje i felietony, prowadzi wykłady, głosi kazania, zabiera głos w debatach, wypowiada się w mediach. W poezji szuka języka prywatnego.