Abp Budzik: Papież Franciszek zostawił dla KUL-u drogowskaz na przyszłe lata

ks. Rafał Pastwa

publikacja 25.04.2018 15:04

Ojciec święty Franciszek otrzymał medal 100-lecia KUL, spotkał się również z metropolitą lubelskim, który przedstawił papieżowi kolegium rektorskie.

Abp Budzik: Papież Franciszek zostawił dla KUL-u drogowskaz na przyszłe lata Abp Budzik: Długo jeszcze będziemy wracać do słów papieża Franciszka, które wypowiedział do delegacji uniwersytetu katolcikiego ks. Damian Szewczyk

Delegacja katolickiego uniwersytetu w Lublinie z okazji jubileuszu 100-lecia uczelni udała się w pielgrzymkę do grobu św. Jana Pawła II, wieloletniego wykładowcy uniwersytetu założonego w 1918 r. Pierwszym punktem było spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w środę 25 kwietnia. Ten zostawił dla uniwersytetu przesłanie na kolejne lata.

Abp Budzik: Papież Franciszek zostawił dla KUL-u drogowskaz na przyszłe lata   ks. Damian Szewczyk - Podkreślając, że przyjechało ponad sto osób reprezentujących katolicki uniwersytet w Lublinie, poprosiłem ojca świętego Franciszka o błogosławieństwo. Potem miałem okazję spotkać się z papieżem drugi raz, gdy przedstawiłem mu kolegium rektorskie. Ojciec święty przyjął z zainteresowaniem medal 100-lecia KUL. Na koniec pobłogosławił całej grupie, bo tak się złożyło, że cierpliwie czekaliśmy i papież, przejeżdżając, jeszcze nam pobłogosławił. Także wracamy umocnieni jego błogosławieństwem i pięknym słowem, które do nas skierował – podkreślił abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Ojciec święty Franciszek przywołał w swoim przemówieniu do delegacji uniwersyteckiej osobę wieloletniego profesora KUL - Karola Wojtyłę, późniejszego Jana Pawła II.

- Nasz uniwersytet się tym chlubi. Na całym świecie wiadomo, że profesorem naszego uniwersytetu był Jan Paweł II. Dziś KUL z dumą nosi jego imię i stara się jego naukę, a także wezwanie, jakie kierował do wszystkich uniwersytetów, wcielać w życie. Zwłaszcza wezwanie skierowane do uniwersytetów katolickich, w którym podkreślał, że uniwersytet katolicki jest ex corde Ecclesiae, że jest narodzony z serca Kościoła – powiedział abp Budzik.

Papież Franciszek na placu św. Piotra w słowach skierowanych do społeczności akademickiej KUL zaakcentował, aby na uniwersytecie w Lublinie żywo podtrzymywano tradycję poszukiwania więzów między wiarą, a naukami humanistycznymi i ludzkimi oraz wyzwaniami świata. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że Jan Paweł II był właśnie papieżem, który szukał porozumienia między wiarą i rozumem, chociażby poprzez organizowanie co dwa lata w letniej rezydencji w Castel Gandolfo spotkań z najwybitniejszymi intelektualistami świata.

- Uniwersytet jest pośrednikiem między wiarą a rozumem. Ukazuje przez to pełnię możliwości ludzkiego rozumu, dopełnionego przez wiarę – podkreślił w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” abp Budzik. I dodał - Papież Franciszek pozostawił piękny drogowskaz dla nas na kolejne lata. Długo będziemy analizować jego wypowiedź, bo to ogromnie ważne przesłanie, niezwykle ważne słowa dla przyszłości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego".

Czytaj także:

Papież Franciszek: Niech was wspiera wasz profesor Karol Wojtyła!