Sesja naukowa w Papieskiej Akademii Nauk

ks. Rafał Pastwa

publikacja 25.04.2018 19:02

Rektor KUL: Zadaniem uniwersytetu katolickiego jest dialog oraz poszukiwanie harmonii między wiarą a rozumem.

Sesja naukowa w Papieskiej Akademii Nauk W Papieskiej Akademii Nauk Lidia Jaskuła

Do spotkania delegacji katolickiego uniwersytetu w Lublinie z papieżem Franciszkiem oraz sesji naukowej w Papieskiej Akademii Nauk odniósł się rektor uczelni – ks. prof. Antoni Dębiński.

- Przemówienie papieskie skierowane do delegacji KUL na Placu św. Piotra było niezwykle ważne. Istotne są te sformułowania co do roli naszego uniwersytetu oraz związku z Janem Pawłem II. Myślę, że słowa te będą dla nas punktem odniesienia, niejednokrotnie będziemy je przywoływać – powiedział „Gościowi Niedzielnemu” ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.

Rektor miał okazję wręczyć papieżowi Franciszkowi medal, który został wybity specjalnie na 100-lecie katolickiego uniwersytetu w Lublinie. – To spotkanie z papieżem nie trwało długo, ale mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, zamienić kilka słów, choć papież doskonale wiedział z jakiej okazji przybyliśmy do niego. Powiedział, że błogosławi naszemu uniwersytetowi – mówi ks. prof. Dębiński.

W odniesieniu do słów Franciszka przywołujących dziedzictwo osoby Karola Wojtyły oraz zachęty w poszukiwaniu relacji między nauką a wiarą – ks. Dębiński zwrócił uwagę, że to istotnie fundament badań, działań i obecności katolickiego uniwersytetu w świecie. – Wiara i rozum to dla nas dwa filary. Kiedy do tego odwołuje się obecny papież – jest to dla mnie znakiem, że to niezmiennie ważna myśl i zadanie dla uniwersytetu – akcentował.

Istotnym punktem jubileuszowej pielgrzymki była sesja naukowa w Papieskiej Akademii Nauk. Tam swój wykład miał m.in. kard. Gianfranco Ravasi. Mówił o roli uniwersytetu katolickiego we współczesnym świecie, podkreślając, że to dialog należy obecnie do jego kluczowych zadań. Na zakończenie sesji wystąpił również rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Wystąpienia prelegentów dotyczyły obecności uniwersytetu katolickiego we współczesnych warunkach kulturowych, w kontekście sekularyzmu, ale również w kontekście konieczności uprawiania dialogu, w tym także międzyreligijnego. Zwrócił na to szczególnie uwagę kard. Ravasi. Chcę powiedzieć, że ta konferencja odbyła się w prestiżowym miejscu, to dla nas wyróżnienie i cieszymy się z tego. Po drugie ta sesja była ważna ze względu na nasz jubileusz. A po trzecie wygłoszone referaty odnosiły się głęboko do naszej sytuacji w perspektywie przyszłych dni – precyzował rektor KUL.

Treść wystąpienia ks. prof. Antoniego Dębińskiego, rektora KUL wygłoszonego na zakończenie sesji naukowej w Papieskiej Akademii Nauk – 25 kwietnia 2018 r.

Eminencje, Ekscelencje,

Dostojny Senacie,

Szanowni Państwo!

Powoli dobiega końca konferencja naukowa z okazji jubileuszu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pragnę więc – w imieniu całej Uniwersyteckiej społeczności - serdecznie podziękować Państwu za obecność. Szczególne podziękowania kieruję do kardynała Gianfranco Ravasiego za wykład na temat roli uniwersytetów katolickich wobec wyzwań współczesnej kultury oraz do kard. Gerarda Ludwiga Müllera za przybliżenie koncepcji i przebiegu prac redakcyjnych nad niemieckim tłumaczeniem "Opera omnia Josepha Ratzingera". Jestem wdzięczny ks. abpowi Stanisławowi Budzikowi, wielkiemu kanclerzowi KUL za słowo wprowadzające w problematykę naszego posiedzenia. Słowa uznania kieruję do redaktorów polskiego przekładu dzieł wszystkich Josepha Ratzingera, profesorów KUL – p. Marzeny Góreckiej i ks. Krzysztofa Góździa. Podziękowanie wyrażam także p. prof. Leszkowi Mądzikowi i aktorom Sceny Plastycznej KUL za autorski spektakl. Wdzięczny jestem Wszystkim Państwu za przybycie, a pozwolę sobie w sposób szczególny adresować te słowa do doktorów honoris causa KUL, współtworzących naszą wielką uniwersytecką rodzinę. Pielgrzymka społeczności naszej 100-letniej Alma Mater do Wiecznego Miasta stanowi ważny element obchodów tegorocznego jubileuszu KUL. Nasze rzymskie peregrynowanie rozpoczęliśmy audiencją u Piotra naszych czasów – ojca św. Franciszka, który jesienią ubiegłego roku, z okazji inauguracji setnego roku akademickiego na KUL, za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio przekazał naszej wspólnocie akademickiej pozdrowienia i słowa zapewnienia o modlitwie.