Duch Święty otwiera nasze oczy i serca na Chrystusa Zmartwychwstałego

ks. Rafał Pastwa

publikacja 06.05.2018 13:30

Abp Stanisław Budzik wizytuje parafię w Wierzbicy. Spotkał się z wiernymi, udzielił sakramentu bierzmowania i dokonał obłóczyn kanonickich ks. proboszcza Krzysztofa Proskury.

Duch Święty otwiera nasze oczy i serca na Chrystusa Zmartwychwstałego Pamiątkowe zdjęcie księdza arcybiskupa z bierzmowanymi ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Istotnym momentem podczas dnia wizytacji była Msza św., podczas której metropolita lubelski udzielił bierzmowania dwudziestu pięciu młodym osobom. Przedstawiciele rodziców młodzieży bierzmowanej zaznaczyli, że współczesna kultura konsumpcjonizmu i indywidualizmu powoduje, że ci martwią się o przyszłość swoich dzieci, ale jednak pokładają nadzieję w rodzinie, wierze w Chrystusa i wartościach płynących z chrześcijaństwa. – Prosimy o udzielenie naszym dzieciom sakramentu bierzmowania oraz o słowo umocnienia skierowane do nas i do naszych dzieci – mówili rodzice w słowie do abp. Budzika.

– Otaczamy was modlitwą, życzliwością, abyście byli radosnymi i wiernymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego – zwrócił się do młodzieży abp Stanisław. – Wiele ważnych słów powiedział Jezus Chrystus, ale najwięcej powiedział przez swoje zmartwychwstanie. Wielu dzieł dokonał, wędrując po palestyńskiej ziemi, ale najwięcej dokonał przez zmartwychwstanie. Zmartwychwstanie to ukoronowanie jego słów i czynów, to wymowne świadectwo jego bóstwa. Dlatego radość zmartwychwstania przeżywamy przez pięćdziesiąt dni – mówił abp Budzik.

Metropolita lubelski wyjaśniał bierzmowanym, że Zmartwychwstały daje się poznać poprzez wiarę, zanim poznają go oczy. – Aby tak się stało, trzeba przejść z Panem pewną drogę, powiedzieć mu o swoich troskach, dać się pouczyć – podkreślał. Wskazywał, że czytając opisy spotkania ze Zmartwychwstałym, człowiek stawia sobie pytanie o to, kto otworzył serce, umysł i oczy uczniów na rzeczywistość Chrystusa Zmartwychwstałego. – To bez wątpienia dzieło Ducha Świętego – wyjaśniał. – Duch Święty łączy nas w Kościele we wspólnotę, w rodzinę. Jest darem zmartwychwstałego Chrystusa – akcentował.

- Weźmijcie Ducha Świętego. Przyjmijcie ten najcenniejszy dar, który Chrystus Zmartwychwstały przynosi swojemu Kościołowi – zwrócił się do młodzieży. Dodał również, że nie ma lepszego spotkania ze zmartwychwstałym Panem jak Eucharystia.

Wśród osób, które przyjęły bierzmowanie znalazły się m.in.: Agata Gilewska, Amelia Wawruszak i Bartłomiej Kowalski. Młodzi podkreślają, że przygotowanie do bierzmowania zaproponowane przez ks. Grzegorza Garbacza, wikariusza parafii Wierzbica miało wiele ciekawych elementów. – Ksiądz objaśniał nam prawdy wiary, analizowaliśmy nawet znaczenie obrazów i innych symboli. Braliśmy udział w dyskusjach i święcie młodych w Chełmie – mówią.

Podkreślają, że dla nich wiara w Boga jest kluczowa, mimo że powszechnie się uważa, że młodzi od niej odchodzą. – Żyjemy w świecie ciągłego pośpiechu, nawet kiedy się spotykamy, korzystamy z urządzeń elektronicznych, dlatego wiarę i chodzenie do kościoła traktujemy jako coś, co nas przywraca do normalności – podkreślają.

Duch Święty otwiera nasze oczy i serca na Chrystusa Zmartwychwstałego   Ks. kan. Krzysztof Proskura ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Ks. kan. Krzysztof Proskura, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha oraz dziekan dekanatu siedliskiego, podkreśla, że wizytacja to czas podsumowania pięciu lat, a jednocześnie okazja, by pokazać pasterzowi diecezji, co udało się zrobić w przestrzeni parafii. – Chcemy pokazać biskupowi nasze wspólne działania na poziomie duszpasterskim, duchowym i gospodarczym. Bardzo leży mi na sercu troska o młodzież i o to, by bierzmowanie nie było ich ostatnim sakramentem, by nie ustawali w procesie rozwoju wiary – mówi ks. kan. Proskura.

Podczas wizytacji kanonicznej 6 maja w parafii w Wierzbicy abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, spotkał się z parafianami, radą duszpasterską i duszpasterzami. Abp Stanisław uczestniczył w Mszach św. w kaplicy w Staszycach i w kaplicy w Pniównie. Podczas porannej Mszy św. w kościele parafialnym miało miejsce uroczyste powitanie księdza arcybiskupa, a proboszcz złożył sprawozdanie z życia religijnego parafii i ważniejszych dokonań związanych administracją parafii. Podczas liturgii miały również miejsce obłóczyny kanonickie ks. kan. Krzysztofa Proskury.

Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy została erygowana 29 maja 1991 r. Kościół został konsekrowany 1 grudnia 2002 r. przez abp. Józefa Życińskiego. Parafia liczy obecnie 2635 osób.