To będzie największy kościół w Lublinie

ag

publikacja 28.05.2018 10:30

Skończyli właśnie 25 lat. Przez ten czas budowała się nie tylko wspólnota parafialna, ale i kościół, który prawdopodobnie będzie największy w Lublinie. Parafia Trójcy Świętej obchodziła podwójny jubileusz.

Budujący się kościół przy ulicy Nałęczowskiej Budujący się kościół przy ulicy Nałęczowskiej
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W jedną z jesiennych sobót 1993 roku w mieszkaniu księdza Waldemara Ćwieka zadzwonił telefon. Usłyszał, że abp Bolesław Pylak prosi go na spotkanie. Podczas rozmowy biskup zaproponował, by podjął się organizacji nowej parafii i budowy kościoła przy ulicy Nałęczowskiej. Wówczas były to pola i gdzieniegdzie stał jakiś dom. Do kościoła ludzie mieli daleko. Chodzili bądź na ul. Zbożową, bądź na Poczekajkę. Wiadomo było jednak, że pola w najbliższym czasie zostaną zamienione na działki budowlane i powstanie osiedle. Tak się rzeczywiście stało. Dziś osiedle Szerokie jest jednym z najprężniej rozwijających się, gdzie ludzie chętnie budują swoje domy. Wspólnota parafialna nieustannie rośnie, co jest wielką radością duszpasterzy.

Budujący się kościół przy ulicy Nałęczowskiej   Budujący się kościół przy ulicy Nałęczowskiej
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Działkę pod budowę kościoła przekazała w formie darowizny Stefania Stępniewska, spełniając tym samym wolę swoją oraz zmarłego męża – Longina Stępniewskiego. Darowiznę potwierdzono aktem notarialnym 22 II 1994 r. Plac przeznaczony pod budowę świątyni został poświęcony 23 V 1993 r. W tym też roku wzniesiono tymczasową kaplicę wraz z pomieszczeniami plebanijnymi, którą pobłogosławił 25 XII abp Bolesław Pylak.

14 lipca 2001 r. rozpoczęto budowę świątyni według projektu inż. Antoniego Hermana oraz ks. Waldemara Ćwieka.

16 marca 2005 r. abp. Józef Życiński z racji nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wmurował kamień węgielny pochodzący z Grobu Pańskiego.

W parafii znajduje się kopia ikony Trójcy Świętej, którą poświęcił Jan Paweł II, a także ikona Matki Błogosławionej.

Kościół, który zaczęto budować, jest jednym z największych w Lublinie. Swoim kształtem przypomina włoskie bazyliki, które zdobią kopuły widoczne z daleka.

Do ukończenia budowy jeszcze daleka droga, ale już udało się wejść do kościoła. Pasterkę w murach świątyni sprawował abp Stanisław Budzik. Pierwsza Komunia Święta i jubileusz parafii także odbyły się w murach nowego domu Bożego.

- To tymczasowe wejście do kościoła, bo przed nami jeszcze wiele prac wykończeniowych, ale cieszę się, że udało się nam poczuć, jak będzie wyglądać w przyszłości życie naszej wspólnoty, kiedy to już do nowego kościoła będzie można wejść na stałe - mówi ks. Waldemar.

25-lecie parafii połączone było z 25-leciem święceń kapłańskich ks. Krzysztofa Kauchy, który od 1998 roku posługuje w parafii. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył ks. Paweł Ziętek pierwszy kapłan pochodzący z tej parafii.