Miejsce najważniejszych wydarzeń

Agnieszka Gieroba

|

Gość Lubelski 26/2018

publikacja 28.06.2018 00:00

Choć kościół ma już swoje lata i historię pisaną życiem i modlitwą wielu pokoleń, to od teraz jest tu nowy ołtarz, który konsekrował metropolita lubelski.

▲	Uroczystościom odpustowym przewodniczył abp Stanisław Budzik. ▲ Uroczystościom odpustowym przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Najważniejsze wydarzenia w życiu człowieka wierzącego dzieją się wokół ołtarza. To tutaj przynoszą nas rodzice, by prosić o sakrament chrztu, to u stóp ołtarza przyjmujemy Komunię Świętą, zawieramy sakrament małżeństwa i spod ołtarza, kiedy nasze życie dobiega kresu, wyprowadzają nas na miejsce ziemskiego spoczynku. Dlatego to miejsce jest tak ważne. Wokół niego gromadzą się ludzie i ono nas jednoczy. Kiedy przeżywamy coś szczególnego, to niezależnie od pory dnia przybiegamy przed ołtarz, by się modlić, wołać o pomoc lub dziękować – mówi ks. Marek Czerko, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. To właśnie w tej świątyni wierni mogą cieszyć nowym stołem ofiarnym, którego konsekracji podczas odpustu parafialnego 24 czerwca dokonał abp Stanisław Budzik.

Poprzedni – drewniany – trafił do bocznej kaplicy. – Nowy ołtarz to wyraz troski waszej wspólnoty parafialnej o świątynię i zabiegania o królestwo Boże na wzór patrona parafii św. Jana Chrzciciela. Jego postać jest łącznikiem między Starym i Nowym Testamentem. To on, widząc Jezusa, zawołał: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Te słowa powtarzane są do dziś na całym świecie podczas sprawowania Eucharystii. To one wciąż kierują naszą uwagę na to, co najważniejsze, na Boga, Jego miłość i miłosierdzie, który przez kolejne wieki przychodzi do nas, zstępując na ołtarz i ofiarując się nam – mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystości. Z nowego stołu eucharystycznego cieszą się też wierni z parafii. – To przecież bardzo ważne miejsce w kościele i powinno być piękne. Bardzo lubię naszą świątynię i często zaglądam tu na modlitwę, nie tylko w niedzielę czy podczas uroczystości. Mam świadomość, że przede mną na tej posadzce klęczało wiele osób, których dziś już nie ma wśród nas, ale ich modlitwy spowodowały, że kościół ten jest przesiąknięty wołaniem do Boga. Nowy ołtarz sprawia natomiast, że to miejsce jest jeszcze piękniejsze – mówi pani Maria Maciejowska.