Zdrowie nie jest jedynym celem człowieka

ks. Rafał Pastwa

publikacja 19.07.2018 12:11

Prof. n. med. Teresa Kulik, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, mówi o znaczeniu promocji zdrowia, szczepieniach ochronnych i o tym, dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni.

Zdrowie nie jest jedynym celem człowieka Prof. Kulik: Ze statystyk jednoznacznie wynika, że mężczyźni żyją średnio o 6-8 lat krócej niż kobiety. Związane jest to częściowo z różnicą płci, ale też z nieco odmiennym stylem życia kobiet i mężczyzn ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Ks. Rafał Pastwa: Czy zdrowie należy promować skoro uważa się, iż należy ono do podstawowych dóbr współczesnego człowieka?

Prof. Teresa Kulik: O sposobach dbania o zdrowie należy mówić przy każdej możliwej okazji. Dobre zdrowie nie jest dla człowieka jedynym i podstawowym celem życiowym, ale dzięki niemu ludzie mogą pozyskiwać inne ważne wartości i dobra.

Katedra Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego była współorganizatorem zakończonych niedawno 6. Lubelskich Dni Promujących Zdrowie.

Idea Lubelskich Dni Promujących Zdrowie została zainicjowana w 2013 r. Nasza katedra była głównym organizatorem trzeciej części cyklu, a mianowicie konferencji naukowo-szkoleniowej.

W ramach Lubelskich Dni Promujących Zdrowie miały miejsce bezpłatne konsultacje medyczne na terenie całego miasta, a podczas wspomnianej konferencji poruszano zagadnienia dotyczące opieki nad dzieckiem, w tym szczepienia ochronne, które mają dziś wielu przeciwników…

W tym roku podjęliśmy temat dotyczący medycznych, społecznych i prawnych aspektów opieki nad dzieckiem. Kwestia szczepień, to temat związany z ochroną zdrowia dzieci, ale również osób dorosłych i starszych. Ogólna sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych, występujących aktualnie w Polsce, kształtuje się na poziomie względnie stabilnym. Zawdzięczamy to konsekwentnie prowadzonym przez lata programom szczepień ochronnych. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzięki szczepieniom rocznie zapobiega się 2-3 milionom zgonów z powodu chorób zakaźnych. Szczepienia chronią przed 26 chorobami zakaźnymi, a zwiększenie globalnej immunizacji może uratować dodatkowe 1,5 miliona osób każdego roku.

Dlaczego ludzie wierzą niekiedy bardziej opiniom internetowym niż badaniom medycznym, nie tylko w kwestii szczepień?

Rola środków masowego przekazu, w tym przede wszystkim internetu, staje się jednym z kluczowych elementów kreujących zachowania zdrowotne człowieka. Rozwój nowych technologii informacyjnych wpłynął na sposób przekazu i odbioru informacji, stawiając w centrum nie książkę i papier, a monitor i środowisko cyfrowe. Ważną cechą współczesnych mediów, jest powszechność informacji oraz ich ogólnodostępność. W przypadku rzetelnych badań naukowych nie jest to już tak oczywiste. Dlatego rolą mediów jest dzisiaj tworzenie nowoczesnej przestrzeni, w której ma miejsce popularyzowanie rzetelnej, potwierdzonej badaniami naukowymi wiedzy zdrowotnej.

W związku z tym, czy nie należy poświęcić więcej miejsca trosce o zdrowie mężczyzn w naszym społeczeństwie?

Ważny jest dobry stan zdrowia całego społeczeństwa. Choć kwestia troski o zdrowie mężczyzn jest dzisiaj wielkim wyzwaniem. Ze statystyk jednoznacznie wynika, że mężczyźni żyją średnio o 6-8 lat krócej niż kobiety. Związane jest to częściowo z różnicą płci, ale też z nieco odmiennym stylem życia kobiet i mężczyzn. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna konferencja naukowa, podczas której zamierzamy podjąć temat dotyczący zdrowia mężczyzn, poprawi ich samoświadomość i wpłynie na zachowania sprzyjające zdrowiu. Żyjemy w czasach, w których panuje tzw. moda na zdrowy styl życia. Już Lalonde kilka dekad temu wskazywał, że zdrowie człowieka w największym stopniu determinowane jest jego stylem życia, a więc własnymi preferencjami i wyborami.


Obszerna rozmowa z prof. n. med. Teresą Kulik w najnowszym papierowym numerze lubelskiego "Gościa Niedzielnego".