Z wiarą, kulturą i sportem w Dysie

Wojciech Gizicki

publikacja 25.07.2018 12:16

Parafia aktywnie łączy we wspólnych działaniach duszpasterzy i wiernych.

Z wiarą, kulturą i sportem w Dysie Młodzi ludzie działają w parafii bardzo aktywnie. Parafia w Dysie

Parafia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Dysie, należąca do dekanatu Lublin-Północ, jest jedną z najstarszych w archidiecezji lubelskiej. Jej dekret erygacyjny pochodzi z XIV w. (prawdopodobnie 1381 r.), z okresu panowania króla Ludwika Węgierskiego.

Z parafią ściśle związana jest postać urodzonego w Stoczku biskupa, bł. Władysława Gorala. Był on biskupem pomocniczym lubelskim, bardzo zaangażowanym w działalność stowarzyszeń naukowych i społecznych na Lubelszczyźnie. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i stracony w lutym 1945 roku w obozie Sachsenhausen. Błogosławiony bp W. Goral jest patronem Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie.

Z historią parafii w Dysie związana jest także postać sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przyszły biskup lubelski przebywał na terenie ówczesnej parafii Dys w 1941 roku, spędzając siedem tygodni w Nasutowie.

Obszar parafii jest rozległy, to miejscowości leżące nieopodal Lublina: Ciecierzyn, Elizówka (z kaplicą dojazdową), Dys, Pólko i Stoczek. Liczba wiernych przekracza 4800. Są to zarówno osoby mieszkające na tych terenach od pokoleń, jak i coraz liczniejsza rzesza parafian, którzy przenieśli się z innych miejsc, zwłaszcza z Lublina, i wybudowali na terenie parafii swoje domy. Wszyscy cenią sobie spokój, walory krajoznawczo-przyrodnicze Doliny Ciemięgi, piękno krajobrazu i liczne tereny zielone.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Dysie jest niezwykle dynamiczna zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym. Jest to z pewnością zasługa zaangażowanego proboszcza, ks. kan. Roberta Brzozowskiego, wikariusza ks. Tomasza Dumańskiego i współpracującego z nimi ks. Marcina Sadowskiego, kapelana w Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Dysie. Swoim wsparciem służy Rada Parafialna oraz cała społeczność wiernych.

Wymiar duchowy to przede wszystkim codzienna aktywność duszpasterska, liczne wspólnoty modlitewne i formacyjne. Parafia prowadzi systematyczne działania w ramach Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii. Na jej terenie żywo działają grupy Liturgicznej Służby Ołtarza, Apostolstwa Młodzieży - skupionego w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz grupy formacyjne dorosłych. Istnieje kilkanaście kół Żywego Różańca, Legion Maryi, Wspólnoty Modlitewne Ojca Pio, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Kościół Domowy, Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca. Systematyczną opieką duszpasterską objęte są także osoby chore oraz małżeństwa niesakramentalne. Wszystkie wymienione grupy potwierdzają istnienie żywego i zaangażowanego Kościoła - wspólnoty ochrzczonych.

Z wiarą, kulturą i sportem w Dysie   Podczas wizytacji kanonicznej. Parafia w Dysie W tym roku doroczne święto parafialne obchodzono w szczególny sposób, bo z bp. Mieczysławem Cisło, który tego dnia odbył planową wizytację kanoniczną. Biskup miał okazję zapoznać się z dokonaniami parafii z ostatnich pięciu lat jej działalności, w tym z inicjatywami duszpasterskimi i materialnymi. Ważnym punktem tej wizyty było udzielenie sakramentu bierzmowania grupie ponad 60 młodych dziewcząt i chłopców.

W wymiarze materialnym szczególnie cenny jest kościół parafialny, pochodzący z połowy XVI w., wpisany na listę konserwatora zabytków w Lublinie. Jest on obecnie na etapie prac renowacyjnych. Obejmują one przede wszystkim wymianę posadzki, odnowienie wnętrza oraz wyposażenie parafii w nowoczesne rozwiązania energetyczne, oparte o technologie fotowoltaiczne. Prace finansowane są z zewnętrznych projektów (m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego) sponsorów oraz przy wydatnym wkładzie własnym.

Na czas remontu kościoła nabożeństwa odbywają się w pięknie zaadoptowanej kaplicy, która wcześniej pełniła funkcje gospodarcze.

Z zabudowaniami kościelnymi ściśle związane są inne zabytki: dzwonnica murowana (XIX w.) parawanowa, dwukondygnacjowa oraz plebania murowana z 1905 r., ufundowana przez ordynata hrabiego Zamoyskiego. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz parafialny z końca XVIII w. z najstarszymi zachowanymi nagrobkami pochodzącymi z połowy XIX w.

Na terenie parafii działają dwa zespoły szkolne, w Dysie i Ciecierzynie. Współpraca z obiema placówkami przebiega bardzo dobrze. Dzieci i młodzież niemal w stu procentach uczęszczają na lekcje religii i aktywnie włączają się w działania podejmowane na terenie parafii.

Od 2014 r. przy parafii działa Fundacja Ecclesia Nostra, powołana w celu pozyskiwania, gromadzenia i wykorzystywania środków materialnych dla zabezpieczenia trwałości konstrukcji, odbudowy i odnowy kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Dysie oraz w celu aktywizacji działań społecznych na terenie parafii.

Najnowszym projektem realizowanym przez Fundację był cykl imprez kulturalno-sportowych pod nazwą Dyska Parafiada 2018. Dni sportu i rekreacji w Dolinie Ciemięgi. Projekt ten był współfinansowany ze środków pozyskanych z Lokalnej Grupy Działania - Kraina Wokół Lublina, w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Partnerami Fundacji były Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Droga w Dysie oraz Instytut Sądecko-Lubelski. Przez cały czerwiec tego roku odbywały się liczne imprezy aktywizujące mieszkańców parafii i Doliny Ciemięgi: tradycyjny Dzień Radości z licznymi imprezami rekreacyjnymi, w którym uczestniczyło ponad 500 osób. Następnie rajd rowerowy z Dysy do Nowego Stawu z udziałem ok. 50 rowerzystów. Potem odbyły się rozgrywki piłkarskie w formule minimundialu. Drużyny wystąpiły pod szyldem czterech państw, uczestników Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji: Japonii, Kolumbii, Polski i Senegalu. Impreza zgromadziła ok. 100 zawodników w różnych kategoriach dziecięcych oraz dorosłych. W każdym z roczników Polska spisała się znacznie lepiej niż oficjalna reprezentacja… Dopełnieniem tego dnia była gra terenowa, podczas której dzieci mogły bliżej zapoznać się z zabytkami parafii.

Kulminacją projektu był wieczór świętojański, podczas którego odbywały się koncerty i występy zespołów ludowych oraz dzieci ze szkół leżących na terenie parafii. Szczególnego podkreślenia wymaga utrzymywanie tradycji puszczania wianków, który odbywa się na Ciemiędze.

Parafia Dys jest przykładem harmonijnego współdziałania duszpasterzy i wiernych. Wielość inicjatyw duszpasterskich świeckich świadczy o aktywności wspólnoty parafialnej oraz o żywej wierze wszystkich ją tworzących.