S. Karolina Anna Kołodziejczyk odznaczona medalem 700-lecia

RP

publikacja 27.07.2018 13:14

Na co dzień betanka pracuje w Archiwum Archidiecezjalnym Lubelskim.

S. Karolina Anna Kołodziejczyk odznaczona medalem 700-lecia S. Karolina Anna Kołodziejczyk CSFB z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Uroczystość wręczenia medalu 700-lecia odbyła się w gabinecie prezydenta Lublina. Gospodarz miasta wręczył go siostrze Karolinie osobiście. Prezydent stwierdził, że dziękowanie ludziom zasłużonym dla Lublina jest niezwykle przyjemne. - Nie tylko osoby widoczne na co dzień warte są wyróżnień. Warte są ich także te, które pracują w zaciszu archiwów lub innych instytucji - powiedział. Zauważył, że w niedalekiej przyszłości w ratuszu zostanie wręczony medal „Zasłużony dla Lublina”.

S. Karolina Anna Kołodziejczyk podziękowała za medal, zwracając uwagę, że to wyróżnienie traktuje jako docenienie pracy wszystkich pracowników Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego. a także pracy osób życia konsekrowanego w mieście.

- W ścisłym sensie początki diecezjalnego archiwum w Lublinie sięgają czasów utworzenia diecezji lubelskiej w 1805 r. Nie sposób jednak nie zauważyć, że stało się ono dziedzicem tradycji duchowej i materialnej kilku innych instytucji wyższego szczebla kościelnego, funkcjonujących na wschód od środkowego biegu Wisły. Zwyczaj, a z czasem nakaz gromadzenia materiałów archiwalnych przy katedrach, kolegiatach, konsystorzach foralnych jeszcze w okresie staropolskim sprawił, że rzeczywistych korzeni tutejszego archiwum trzeba się dopatrywać w działalności aktotwórczej kancelarii łacińskich biskupów i oficjałów chełmskich oraz archidiakonów i oficjałów lubelskich. Archiwalizacja wytworzonych dokumentów dokonywała się dzięki działalności kapituły katedralnej chełmskiej przy katedrze w Krasnymstawie, a także w konsystorzu i przy kolegiacie lubelskiej, należących do organizmu kościelnego niegdysiejszej diecezji krakowskiej. Nowa cyrkumskrypcja kościelna związana z upadkiem państwa polskiego sprawiła, że wspomniane zasoby uległy scaleniu w ramach powołanego wówczas do istnienia Kościoła lubelskiego - podaje strona Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego.

Najstarszy dokument w zbiorach tego archiwum pochodzi z 1419 r. i dotyczy pobytu króla Władysława Jegiełły w Krasnymstawie. Z kolei najstarszy pergamin dotyczący bezpośrednio Lublina pochodzi z lutego 1468 r. i został sporządzony przez legata papieskiego, który pozwolił na odprawianie nabożeństwa przy Najświętszym Sakramencie wystawionym w monstrancji i procesję wokół nieistniejącego już kościoła św. Michała Archanioła na Starym Mieście.

Pochodząca z Opola Lubelskiego s. Karolina należy do Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. W archiwum pracuje od 1993 r. Jest absolwentką historii KUL. Gdy rozpoczęła pracę w AAL, jego dyrektorem był ks. prof. Henryk Misztal, obecnie archiwum kieruje ks. dr hab. Jarosław Marczewski.

Medalem 700-lecia został także wyróżniony Edward Balawejder, były dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.