Poszukiwane pamiątki sprzed 100 lat

ag

publikacja 21.08.2018 10:15

Czy przed wiekiem Nałęczów i jego okolica wyglądały podobnie jak dziś? Na to pytanie próbują odpowiedzieć miłośnicy historii, przygotowując niecodzienną wystawę. W jej organizację może włączyć się każdy, kto ma pamiątki z tego czasu.

Archiwalne zdjęcie z 1910 roku Archiwalne zdjęcie z 1910 roku
Pierwszy samochód zakładu leczniczego w Nałęczowie marki De Dion Bouton Limusine
reprodukcja Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W wielu rodzinach od pokoleń mieszkających w Nałęczowie i okolicach, przekazywane są rodzinne opowieści, jak było kiedyś, jak żyli przodkowie, z czego się cieszyli, co ich smuciło. Do takich informacji i pamiątek z tamtego czasu – zdjęć rodzinnych, listów, przedmiotów osobistych sprzed 100 lat, chcą dotrzeć organizatorzy wystawy "100 lat temu w Nałęczowie".

– Z relacji pamiętnikarskich wiemy, że sto lat temu w Nałęczowie zaszły olbrzymie zmiany – mówi dr hab. Monika Gabryś-Sławińska, kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie. – Pierwsza wojna światowa wybuchła w momencie, gdy w uzdrowisku trwał tzw. „sezon”. Nagle miasto opustoszało, a pomieszczenia Zakładu Leczniczego zamieniono na rosyjski szpital polowy. Miejscowość przechodziła pod jurysdykcję kolejnych okupantów: Prus, następnie, już na dłużej, Austro-Węgier. Wreszcie ścieżkę prowadzącą mieszkańców Nałęczowa do niepodległości utorował przemarsz 6. Pułku Piechoty Legionów, dowodzonego przez Mieczysława Norwida Neugebauera.

Pomimo działań wojennych, uzdrowisko starało się kontynuować swoją działalność: amatorskie teatry wystawiały spektakle, odbywały się koncerty, a uzyskiwane w ten sposób dochody były przekazywane na cele charytatywne. Przyjeżdżały też kolejne turnusy kuracjuszy. Natomiast od 1918 r. Nałęczów stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym odradzającego się państwa polskiego.

– Chcemy, aby nasza wystawa nie tylko przenosiła w rzeczywistość tamtego czasu, ale też włączała się w dialog pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich, którzy są związani z Nałęczowem: do obecnych i byłych mieszkańców miasta oraz z sentymentem powracających do niego kuracjuszy i turystów, aby zechcieli udostępnić na jej potrzeby fotografie, listy, pocztówki, ilustracje i inne pamiątki, które pozwolą zobrazować unikalny charakter Nałęczowa z okresu I wojny światowej i pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości – mówi dr Joanna Wiśniewska-Krupa. – Jesteśmy również zainteresowani opowieściami, dla których inspirację stanowią wybrane przedmioty.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć organizację wystawy, proszeni są o kontakt z Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, pod numerem tel. 81 501-45-52 bądź adresem e-mail: prus@muzeumlubelskie.pl