Abp Budzik do maturzystów na Jasnej Górze: Jesteśmy tu, by na nowo żyć jak chrześcijanie

JP

dodane 29.09.2018 19:38

To już ponad 300 tys. młodych osób z archidiecezji lubelskiej przez 44 lata przybyło na Jasną Górę w ramach pielgrzymki maturzystów.

Abp Budzik do maturzystów na Jasnej Górze: Jesteśmy tu, by na nowo żyć jak chrześcijanie Metropolita lubelski zachęcił młodych, by uczyli się wiary konsekwentnej od Maryi Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk

Kolejna grupa maturzystów z archidiecezji lubelskiej udała się w pielgrzymce do MB Częstochowskiej, aby zawierzyć Jej swoje dorosłe życie.

Pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę od dawna stanowią tradycję w archidiecezji lubelskiej. Zapoczątkował je przed laty ks. prał. Ryszard Lis. Obecnie organizację koordynują w porozumieniu z katechetami ks. Krzysztof Gałan i ks. Piotr Goliszek. Jak policzono, to już ponad 300 tys. młodych z archidiecezji lubelskiej przez 44 lata przybyło na Jasną Górę w ramach pielgrzymki maturzystów. Abp Budzik do maturzystów na Jasnej Górze: Jesteśmy tu, by na nowo żyć jak chrześcijanie   Młodzi z I LO w Kraśniku Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk W homilii abp Stanisław Budzik odniósł się do obrazu Caravaggia „Madonna pielgrzymów”. Zauważył, że na pierwszym planie obrazu powstałego w tzw. okresie rzymskim twórczości artysty znajdują się bose stopy mężczyzny i kobiety, dwójki pielgrzymów. Madonna ukazuje im Dzieciątko Jezus. Metropolita zaznaczył, że światło rzucone na stopy pielgrzyma przez malarza oznacza wyjątkowość tej praktyki. – Chciał przez to powiedzieć, że pielgrzymi trud człowieka jest opromieniony nadprzyrodzonym blaskiem – wyjaśniał arcybiskup.

Przemawiając do młodzieży, zwrócił uwagę na miejsce i znaczenie Jasnej Góry. Zachęcił by uczyli się od Maryi wiary konsekwentnej, która nie jest tylko porywem serca, ale konsekwentnym podążaniem za Chrystusem. Podkreślił, że Maryja wskazuje na natchnienia Ducha Świętego, który zaprosił młodzież na tę pielgrzymkę. Podkreślił, że Maryja jest światłem wskazującym niebieską ojczyznę. Przywołał również odwiedziny papieża Franciszka w Polsce i na Jasnej Górze oraz jego zapatrzenie na Matkę Bożą. Podkreślił, że jest pielgrzymem, który nawiedza ważne sanktuaria maryjne, w tym bazylikę Santa Maria Maggiore.

- Jesteście tutaj w domu Matki, aby na nowo żyć jak chrześcijaninie, aby odkryć swoją drogę, swoje życiowe powołanie - podkreślił metropolita.

Podczas drugiej tury pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie I LO. Im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku. Liceum „na Górce” obchodzi bowiem w tym roku 100-lecie istnienia. Oprawę muzyczna przygotował zespół z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Konferencje przed Eucharystią wygłosił kapucyn o. Tomasz Mantyk. Tradycyjnie już przed Mszą św. odbyła się Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.