100 tys. dolarów nagrody dla ks. Mieczysława Puzewicza

cw,jj

dodane 15.10.2018 18:49

Założyciel Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu otrzymał nagrodę "Małopolskiego Nobla", przyznawaną przez Sejmik Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II "Veritatis Splendor".

W tym roku do nagrody wpłynęło kilkanaście zgłoszeń z całego świata W tym roku do nagrody wpłynęło kilkanaście zgłoszeń z całego świata
archiwum Centrum Wolontariatu

Nagroda przyznawana jest "za zasługi na rzecz szerzenia dialogu między kulturami w wymiarze kulturowym, społecznym, międzyreligijnym, uwzględniające całokształt dokonań lub jednostkowe osiągnięcia w duchu nauczania i działania św. Jana Pawła II" (za uchwałą Nr XXVI/378/16 Sejmiku Województwa Małopolskiego).

W roku 2018 r. nagroda została przyznana po raz drugi. 

Wyróżnienie mające charakter międzynarodowy zostało wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 października w Teatrze im, Juliusza Słowackiego w Krakowie.

- Myślę, że jestem dobrym przykładem tego że św. Jana Pawła II warto czytać, a przede wszystkim warto jego natchnienia zamieniać w konkrety w rzeczywistość - powiedział na briefingu prasowym w urzędzie marszałkowskim ks. Mieczysław. 

Do grona kapituły Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor zaproszono wysokich rangą przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz znakomitości ze świata kultury, polityki i nauki.

W jej skład wchodzą m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, kard. Donald Wuerl, arcybiskup waszyngtoński, kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, George Weigel, prof. Michał Heller, Rocco Buttiglione i prof. Hanna Suchocka

Ks. Mieczysław Puzewicz od wielu lat angażuje się na rzecz budowania dialogu w wymiarze międzyreligijnym i międzykulturowym. Od początku zaangażowania przyświecała mu papieska idea budowania Cywilizacji Miłości oraz nauczanie Jana Pawła II, które wprowadza w życie.

Założyciel Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu zainicjował i prowadzi działania solidarnościowe m.in na Kubie, w Gruzji, na Ukrainie, w Serbii i Irackim Kurdystanie.

Z myślą o solidarnych działaniach za granicą założył Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Skutecznie wspiera także przybywających do Polski uchodźców.

Ks. Mieczysław aktywnie angażuje się także w pomoc osobom bezdomnym i byłym więźniom.