Uczniowie ZS nr 6 w Lublinie: Jesteśmy wdzięcznymi obywatelami wolnej Polski

rp

publikacja 22.10.2018 20:50

T. Misiuk: To w wolnej ojczyźnie możemy spełniać swoje marzenia i realizować swoje pasje. Bp Cisło: W warunkach wolności i niepodległości szanujmy wszystkich ludzi: wierzących i niewierzących.

Uczniowie ZS nr 6 w Lublinie: Jesteśmy wdzięcznymi obywatelami wolnej Polski

W wydarzeniu w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Diamentowej w Lublinie, organizowanym w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, lubelska kurator oświaty, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz proboszcz i wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Lublinie.

Pierwszym elementem uroczystości było zasadzenie dębu niepodległości przed budynkiem szkoły. Następnie wewnątrz budynku szkoły odbył się program edukacyjny i artystyczny. Przedstawiono historię szkoły, począwszy od 1946 r. Jej losy, zachodzące zmiany. Podkreślono, że jej mury opuściło kilkadziesiąt tysięcy absolwentów, którzy zdobyli kierunkowe, zawodowe wykształcenie. Na dzień dzisiejszy w wyniku reform w skład Zespołu Szkół nr 6 w Lublinie wchodzą następujące szkoły: Gimnazjum nr 4 z klasami przysposabiającymi do pracy w zawodach: ślusarz i ogrodnik. Zasadnicza szkoła Zawodowa nr 17 w Lublinie o profilu mechanik pojazdów samochodowych i ogrodnik oraz Branżowa szkoła Wielozawodowa I stopnia nr 1 w Lublinie o profilu mechanik pojazdów samochodowych i ogrodnik.

Kolejnym elementem było przedstawienie w wykonaniu aktorów z grupy rekonstrukcyjnej. Potem odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty, podkreśliła, że w tym roku w porozumieniu lubelskiego kuratorium i lasów państwowych posadzono już ok. 500 dębów niepodległości, które pozostaną świadectwem dla przyszłych pokoleń. Podkreśliła, że należy się cieszyć z wolności Polski i ją doceniać, dbając jednocześnie o edukację i ciężką pracę na rzecz swojego kraju. – Mimo trudnych czasów dla Polski powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dzięki edukacji Polska przetrwała, przetrwała polski język i kultura. Dzięki determinacji przodków my dzisiaj możemy się cieszyć wolnością. To w wolnej ojczyźnie możemy spełniać swoje marzenia i realizować swoje pasje – podkreśliła.

Bp Mieczysław Cisło nawiązał do wydarzenia chrztu Mieszka I oraz tysiącletniej historii Polski. Odnosząc się do bolesnych i dramatycznych wydarzeń w dziejach Polski zwrócił uwagę, że sto lat temu udało się odzyskać wolność i niepodległość dzięki zabiegom dyplomatycznym i walce zbrojnej. Odniósł się do roku 1989 i wydarzeń związanych z ostatecznym odzyskaniem wolności przez Polaków. Zachęcił uczniów i nauczycieli do wytężonej pracy, uczciwej nauki i zdobywania doświadczenia w swoim fachu. Wreszcie wezwał, aby w warunkach wolności i niepodległości szanować wszystkich ludzi: wierzących i niewierzących, katolików, prawosławnych, muzułmanów, obcokrajowców i tych, którzy reprezentują odmienna od naszej kulturę.