Wjazd Piłsudskiego do Urzędowa

Justyna Cieślicka /ag

publikacja 25.10.2018 09:40

W 1915 roku marszałek Józef Piłsudski spędził w Urzędowie 5 dni. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do przypomnienia tamtej wizyty w niecodzienny sposób.

W Urzędowie będzie można zobaczyć wjazd Piłsudskiego do miasta W Urzędowie będzie można zobaczyć wjazd Piłsudskiego do miasta
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

10 listopada 2018 r. w Urzędowie, podobnie jak miało to miejsce w 1915 r., znów zawita Marszałek Józef Piłsudski.

Inscenizacja religijno-patriotyczna „Wjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Urzędowa” w wykonaniu lokalnej społeczności oraz grup rekonstrukcyjno-historycznych i wojskowych rozpocznie się o godz. 10.00 w Sanktuarium Św. Otylii. Stamtąd nastąpi przejazd Marszałka wraz z całym sztabem kawalerii konnej na urzędowski Rynek. Po drodze odegrane zostaną scenki historyczne, nawiązujące do pobytu J. Piłsudskiego na ziemi urzędowskiej. Oficjalne powitanie będzie miało miejsce pod Ratuszem.

Następnie nastąpi przejście do tutejszego kościoła na Mszę św. Po niej zaplanowano złożenie kwiatów przed odnowionym pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, zlokalizowanym tuż obok kościoła parafialnego w Urzędowie. Odbędzie się także pokaz Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika. Zaplanowano również udział asysty honorowej z Lublina.

Dom, w którym w 1915 roku zatrzymał się Józef Piłsudski   Dom, w którym w 1915 roku zatrzymał się Józef Piłsudski
Justyna Cieślicka
Wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 r. Polacy witali z nadzieją na odzyskanie niepodległości. Powstały różne orientacje polityczne, wiążące sprawę polską ze zwycięstwem którejś ze stron konfliktu. Była też orientacja niepodległościowa, która nie wiązała niepodległości Polski z państwami zaborczymi, tylko z czynem zbrojnym narodu. Na jej czele stał Józef Piłsudski, który zainicjował powstanie polskiego wojska, Legionów, walczących z Rosją. Działająca w ramach armii austriackiej Pierwsza Brygada Legionów dowodzona przez niego w lipcu 1915 r. stoczyła pod Urzędowem bitwę z wycofującymi się wojskami rosyjskimi. To wówczas Piłsudski przez kilka dni zatrzymał się w Urzędowie. W trakcie walk poległo 15 legionistów, których szczątki w 1920 r. zebrał i pochował we wspólnej mogile naprzeciw cmentarza Aleksander Goliński. Pozostała po tych wydarzeniach tablica pamiątkowa na jego domu przy ul. Wodnej, informująca przechodniów o tym, że w tym domu w 1915 r. zatrzymał się Józef Piłsudski i odsłonięty 13 maja 1990 r. nowy pomnik poległych legionistów. Pobyt Legionów w Urzędowie zaowocował wstąpieniem w ich szeregi 28 miejscowych ochotników.