Praktycy kształcą przyszłych praktyków

rp,ep

publikacja 25.10.2018 22:38

Elwira Przybylska, Kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, mówi o specyfice uczelni oraz o praktycznym charakterze kształcenia studentów.

Praktycy kształcą przyszłych praktyków E. Przybylska: WSPA jest uczelnią pierwszego wyboru dla osób dojrzałych, które wiedzą, co chcą osiągnąć w życiu zawodowym ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Ks. Rafał Pastwa: Co charakteryzuje „Wyspę”, bo tak popularnie nazywana jest uczelnia w codziennych rozmowach i przekazach.

Elwira Przybylska: Wskazałabym przede wszystkim na praktyczny profil kształcenia. Przygotowywaliśmy się do tego od kilkunastu lat. Dzisiaj możemy powiedzieć, że na WSPA przyszli praktycy kształceni są przez obecnych praktyków. Dodatkowo mamy jeszcze biznesowe rady konsultacyjne. Oznacza to, że przy tworzeniu programu studiów przeprowadzane są pogłębione konsultacje ze specjalistami poszczególnych branż. W przypadku programu studiów informatycznych są to np. przedstawiciele firm informatycznych z naszego regionu, podobnie jest w przypadku transportu i innych gałęzi biznesu. Konsultujemy te kwestie z pracodawcami, bo oni wiedzą najlepiej, jakich pracowników potrzebują.

Jest Pani zadowolona z tego powiązania kształcenia i biznesu…

Bardzo, bo odbywa się to na wysokim poziomie. Jest to rzeczywiste i prawdziwe, a nie na papierze. Specjaliści zbierają się regularnie, a ich zalecenia są brane pod uwagę.

Szukajmy kolejnych wyróżników Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Naszym flagowym kierunkiem jest informatyka. Mamy tu do minimum ograniczone nauczanie teoretyczne. Większość zajęć to edukacja warsztatowa, zajęcia projektowe oraz praktyki i staże u pracodawców. Jest duże zapotrzebowanie na informatyków na naszym rynku. Dzięki temu nasi studenci często już od drugiego roku nauki pracują w najlepszych firmach tej branży na Lubelszczyźnie. WSPA wyróżniają też studia podyplomowe. Mamy bogatą ofertę kierunków, które są realizowane na wysokim poziomie, w sposób praktyczny. Na podyplomówkę zapraszam tych, którzy chcą pogłębić swoje dotychczasowe umiejętności bądź zmienić kwalifikacje w stosunku do wykształcenia kierunkowego. Nie wszyscy wiedzą, że na studia podyplomowe można się zapisać tuż po ukończeniu studiów licencjackich oraz inżynierskich. Tytuł magistra nie jest konieczny.

WSPA to również placówka edukacyjna działająca w wymiarze międzynarodowym.

Bardzo dbamy o międzynarodowy charakter szkoły, który dzisiaj jest atutem. Mamy studentów ze Wschodu: z Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Uzbekistanu. Ponadto uczą się u nas studenci z Indii, Bangladeszu, a nawet z Pakistanu.


Obszerna rozmowa z Elwirą Przybylską, Kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, ukaże się w kolejnym papierowym wydaniu Lubelskiego „Gościa Niedzielnego”.