Koncerty, wystawy i prelekcje dla Niepodległej

jj

publikacja 29.10.2018 14:38

Przed nami cykl wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które przygotowuje Muzeum Lubelskie.

Wszystkie wydarzenia zostaną zaprezentowane w ramach projektu "Lublin – Wschód Niepodległej" Wszystkie wydarzenia zostaną zaprezentowane w ramach projektu "Lublin – Wschód Niepodległej"
Justyna Jarosińska / Foto Gość

Lubelskie muzeum przygotowało szeroką ofertę dla każdego lublinianina, bez względu na wiek. Choć głównym powodem wielkiego świętowania jest oczywiście odzyskanie przez Polskę niepodległości, to jednak równie ważną rocznicą, o której pracownicy muzeum chcą przypomnieć, jest 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej. 

Muzeum Lubelskie proponuje wszystkim udział w Lubelskiej Akademii Niepodległej. – Jest to cykl zajęć i wydarzeń edukacyjnych, które będą odbywały się w każdą sobotę od 10 listopada do 15 grudnia o godz. 10 w siedzibie Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza przy ul. Złotej 3 – informuje dr Marcin Gapski. 

W czasie cotygodniowych zajęć będzie poruszana tematyka walk Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i sztuki. Nie zabraknie też spotkań poświęconych unii lubelskiej. Z okazji zbliżającej się 450. rocznicy jej zawarcia, przygotowana zostanie wystawa poświęcona temu wydarzeniu. – Chcemy ją zorganizować w przestrzeni miasta do końca grudnia – mówi dr. Gapski. Najprawdopodobniej wystawa zostanie zaprezentowana na pl. Litewskim. 

Lublinianie będą mieli także możliwość poznać sylwetki bohaterów patriotycznych związanych z Lublinem. W czasie pokazów zaplanowanych w Muzeum Martyrologii przedstawione zostaną w nowoczesny sposób postacie m.in mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" oraz innych ludzi walczących o niepodległość. 

Muzeum Lubelskie chce też przypomnieć, że Lublin w czasach I wojny światowej oraz tuż po niej, był ważnym ośrodkiem polityczno-kulturalnym. – Lublin niepodległościowy, który pojawił się w 1918, zostawił ważny ślad w lubelskiej literaturze – mówi dr Jarosław Cymerman. – Za sprawą młodych ludzi studiujących najpierw na Uniwersytecie Lubelskim, później na KUL, pojawiła się awangarda lubelska. Pojawiające się kolejno pisma m.in. "Lucifer" i "Reflektor" sprawiły, że Lublin stał się znaczącym ośrodkiem życia społecznego, politycznego i literackiego. Chcielibyśmy przypomnieć wiele nazwisk osób działających wtedy w Lublinie, organizując seminarium poświęcone twórczości lubelskiej awangardy. 

Jednym z ciekawszych wydarzeń, które proponuje Muzeum, będzie rekonstrukcja historyczna, która zostanie zaprezentowana 4 listopada na pl. Litewskim. 

Rekonstruktorzy przedstawią umundurowanie i uposażenie żołnierzy walczących w listopadzie 1918 r. Kulminacyjnym momentem wydarzenia będzie przemówienie Ignacego Daszyńskiego, które zaplanowano na godz. 13. – Przez tę inscenizację chcemy zaznaczyć,  że to właśnie tutaj, w Lublinie, ukonstytuował się najwcześniej ośrodek zarówno władzy cywilnej, jak i wojskowej – mówi Piotr Krukowski.