Miasteczko z czasów niepodległości

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

publikacja 08.11.2018 10:00

Polskę u progu niepodległości można poznawać na różne sposoby, np. zwiedzając miasteczko, które pokazuje życie ludzi w tamtym czasie.

Miasteczko zbudowane w lubelskim skansenie ukazuje początki II Rzeczpospolitej Miasteczko zbudowane w lubelskim skansenie ukazuje początki II Rzeczpospolitej
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Niepodległość wkroczyła w życie konkretnych ludzi i ich codzienność. Wprowadzała nową rzeczywistość, nowe warunki życia i działania różnych instytucji i przemysłu.

- Działania te można porównać do dzisiejszych starań, by podatek VAT był ściągany od osób zobowiązanych do jego płacenia. W tamtych czasach nie było VAT-u, ale odradzające się państwo polskie musiało zadbać o swoje interesy, wprowadzając różne regulacje prawne, które znajdowały odzwierciedlenie w życiu i działalności ludzi żyjących u progu niepodległości - mówią Krzysztof Wiśniewski i Grzegorz Miliszkiewicz z Muzeum Wsi Lubelskiej, którzy przygotowują niecodzienny katalog z wystawy o miasteczku.

To wszystko pokazują eksponaty zebrane w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest ich tak dużo, że pozwoliło to na opowiedzenie w niezwykły sposób historii prowincjonalnego miasteczka. Stąd wziął się pomysł na stworzenie jego katalogu, w którym nie tylko będzie można zobaczyć spis eksponatów, ale i przeczytać o konkretnym zagadnieniu czy problemie, jaki z danym eksponatem się łączy.

- Widząc bogactwo materiałów w naszym muzeum, napisaliśmy projekt zakładający wydanie takiego katalogu i otrzymaliśmy pieniądze ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzące z Funduszu Promocji Kultury. Efektem tego zadania będzie wydanie katalogu „Miasteczko Polski Odrodzonej – czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej o wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne” - mówią autorzy pomysłu.

Katalog ma być wydany na przełomie listopada i grudnia, a więcej o tym, co w nim się znajdzie, będzie można przeczytać w 46 numerze lubelskiego "Gościa Niedzielnego".