Gra o niepodległość

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

publikacja 09.11.2018 10:05

W niektórych liczy się wiedza, w innych strategia, jeszcze inne wymagają spostrzegawczości. 153 propozycje gier wymyślili uczniowie z różnych szkół z całej Polski.

Nagrodzeni uczniowie na gali w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublinie Nagrodzeni uczniowie na gali w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublinie
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Wszystko w ramach konkursu, którego organizatorem byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej, Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Fundacja Instytut im. Kazimierza Wielkiego.

- Byliśmy mile zaskoczeni, że tak wiele szkół z różnych regionów odpowiedziało na nasze zaproszenie do konkursu. Tym bardziej, że sprawa nie była wcale łatwa. Chodziło o wymyślenie i wykonanie prototypu gry o tematyce niepodległościowej. Liczył się więc nie tylko pomysł, ale i wiedza, która pozwalała taką grę wymyślić oraz wykonanie całego przedsięwzięcia wraz z instrukcją - mówi Iwona Pańpuch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie, która w tym roku wraz ze świętowaniem niepodległości kraju świętuje 100. rocznicę swego powstania.

Gala konkursu "Moja Polska Niepodległa"   Gala konkursu "Moja Polska Niepodległa"
Organizatorzy i zaproszeni goście
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Udział w konkursie mogli wziąć uczniowie każdego rodzaju szkół, poczynając od najmłodszych klas szkół podstawowych po szkoły średnie.

- Pomysłowość autorów gier jest niesamowita, różnorodność podejścia do tematu niepodległości i pokazanie jej zarówno na płaszczyźnie swojej małej ojczyzny, jak i całego kraju pozwala dostrzec, jak złożoną i trudną sprawą był powrót Polski na mapy świata po latach zaborów – mówi Ryszard Pawka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Lublinie.

Na konkurs wpłynęło 158 prac przygotowanych przez 290 uczniów z 13 województw. Jury konkursu oceniło je w oparciu o podane w regulaminie kryteria, m.in. poprawność merytoryczną, walory edukacyjne, nowatorskie ujęcie tematu oraz ukazanie wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości i postaci walczących o suwerenność na terenie całego kraju. Przyznano nagrody w czterech grupach wiekowych: 15 nagród za I, II i III miejsce oraz 8 wyróżnień. Łącznie nagrodzono 44 uczniów.

8 listopada w SP nr 1 w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowania Ogólnopolskiego Konkursu na Grę Edukacyjną Moja Polska Niepodległa z udziałem dostojnych gości oraz uczniów i ich nauczycieli i opiekunów z różnych miejsc Polski.