Nie żyje prof. Jerzy Rebeta

kb, rp

publikacja 13.11.2018 15:47

Był prekursorem badań politologicznych na KUL. Jego pogrzeb odbędzie się 16 listopada. Początek o godz. 11 w kościele akademickim KUL.

Nie żyje prof. Jerzy Rebeta Prof. Jerzy Rebeta, politolog i filozof polityki, wieloletni wykładowca Instytutu Socjologii KUL (1932-2018) KUL

Prof. Jerzy Rebeta, politolog i filozof polityki, wieloletni wykładowca Instytutu Socjologii KUL, zmarł 11 listopada br. Był prekursorem badań politologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Miał 86 lat. Pozostawił żonę, dwie córki z rodzinami oraz syna.

Prof. Jerzy Rebeta urodził się 14 kwietnia 1932 r. w Częstochowie. W latach 1951-1957 studiował na Wydziale Filozofii KUL. W październiku 1957 r. został zatrudniony w Katedrze Socjologii, działającej wówczas na Wydziale Filozofii. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przepracował 49 lat jako asystent, adiunkt, docent i profesor nadzwyczajny.

W 1968 r. uzyskał stopień doktora, na podstawie rozprawy zatytułowanej „Komentarz Pawła z Worczyna do Etyki Nikomachejskiej Arystotelesa z 1424 r. Zarys problematyki filozoficzno-społecznej”. Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymał w 1984 r. Rozprawa habilitacyjna nosiła tytuł „Początki nauk społecznych w Polsce. Podstawy metodologiczne”.

Zajmował się problematyką filozoficzną, społeczną i polityczną, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. Jako jeden z pierwszych badaczy w oryginalny sposób podjął badania nad grupami nacisku (interesu, lobby), które podzielił na instytucjonalne (m.in. związki zawodowe, kościoły) i okazjonalne (strajki, manifestacje).

Prowadził zajęcia m.in. z zakresu historii filozofii społecznej, filozofii prawa, elementów nauk politycznych, historii myśli politycznej i społecznej, wstępu do nauk politycznych. Był kierownikiem Katedry Historii Myśli Społecznej i Politycznej (1989-1993), przemianowanej następnie na Katedrę Politologii (1993-2003). W latach 1991-1993 kierował Sekcją Społeczną KUL (obecnie Instytut Socjologii). Współpracował z Polską Akademią Nauk. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (PTNP).

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w piątek 16 listopada o godz. 11 w kościele akademickim KUL. Dalsze uroczystości pogrzebowe, bezpośrednio po Mszy św., odbędą się na cmentarzu przy ul. Lipowej.