Pożegnano śp. prof. Jerzego Rebetę

rp

publikacja 16.11.2018 21:01

Mszy św. pogrzebowej w kościele akademickim KUL przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Fel, dziekan Wydziału Nauk Społecznych.

Pożegnano śp. prof. Jerzego Rebetę Pogrzeb śp. prof. Jerzego Rebety odbył się w kościele akademickim KUL ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Najbliższa rodzina, przyjaciele, współpracownicy, kadra profesorska oraz duchowni pożegnali w piątek 16 listopada śp. prof. Jerzego Rebetę. Abp Stanisław Budzik docenił wysiłek życiowy zmarłego profesora, jego poświęcenie, a przede wszystkim zwrócił uwagę, że zmarły poprzedził wszystkich zebranych na Mszy św. w drodze na spotkanie z Bogiem. Akcentował, że jedyną nadzieją i światłem człowieka jest Pan.

W homilii ks. prof. Stanisław Fel przywołał najważniejsze daty i wydarzenia z życia śp. prof. J. Rebety, ale także przywołał rodzinne, prywatne wydarzenia, które ukazywały zmarłego jako człowieka zdecydowanie oddanego rodzinie, uczelni i ojczyźnie:

W mowach pożegnalnych nie zabrakło odniesień do poświęcenia zmarłego profesora na rzecz najbliższych, do miłości, jaką żywił do żony i dzieci. Współpracownicy i uczniowie, w których imieniu głos zabrał prof. Andrzej Podraza, podkreślali jego poczucie humoru, głębię umysłu, ale też oddanie uczniom i współpracownikom. Szczególnie wymownie wybrzmiały słowa córki i syna śp. prof. Rebety:

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli również ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL, rektor oraz formatorzy Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, a także księża z roku święceń ks. dr. Wojciecha Rebety, syna zmarłego profesora. List kondolencyjny przesłali rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński oraz rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.


Urodził się 14 kwietnia 1932 r. w Częstochowie.

W październiku 1957 r. został zatrudniony w Katedrze Socjologii, działającej wówczas na Wydziale Filozofii. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przepracował 49 lat jako asystent, adiunkt, docent i profesor nadzwyczajny. Był prekursorem badań politologicznych na KUL.

W 1968 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Komentarz Pawła z Worczyna do Etyki Nikomachejskiej Arystotelesa z 1424 r. Zarys problematyki filozoficzno-społecznej”. Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymał w 1984 roku. Rozprawa habilitacyjna nosiła tytuł: „Początki nauk społecznych w Polsce. Podstawy metodologiczne”.

Zajmował się problematyką filozoficzną, społeczną i polityczną, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. Jako jeden z pierwszych badaczy w oryginalny sposób podjął badania nad grupami nacisku (interesu, lobby), które podzielił na instytucjonalne (m.in. związki zawodowe, kościoły) i okazjonalne (strajki, manifestacje).

Prowadził zajęcia m.in. z zakresu historii filozofii społecznej, filozofii prawa, elementów nauk politycznych, historii myśli politycznej i społecznej, wstępu do nauk politycznych. Był kierownikiem Katedry Historii Myśli Społecznej i Politycznej (1989-1993), przemianowanej następnie na Katedrę Politologii (1993-2003). W latach 1991-1993 kierował Sekcją Społeczną KUL (obecnie Instytut Socjologii). Współpracował z Polską Akademią Nauk. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (PTNP).

Zmarł 11 listopada 2018 r. w Lublinie. Miał 86 lat. Pozostawił żonę, dwie córki z rodzinami oraz syna. Spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.