23 grudnia o godz. 12.30 uroczyście weszli do kościoła

Justyna Jarosińska

dodane 21.12.2018 09:30

Po przeszło półtorarocznym remoncie kościół św. Piotra Apostoła w centrum Lublina znowu został otwarty dla wiernych.

Przed kościołem trwają przygotowania do budowy szopki Przed kościołem trwają przygotowania do budowy szopki
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Choć jak mówi rektor kościoła św. Piotra ks. Bogusław Suszyło, prace remontowe nie zakończyły się jeszcze całkowicie, to jednak najbliższa niedziela zainauguruje ponowne sprawowanie Eucharystii i nabożeństw w świątyni. 

- Przez te półtora roku zrobiony został poważny remont kościoła - podkreśla ks. Bogusław. - Mamy nowe posadzki, podłogowe ogrzewanie, poszerzone zostało wejście do krypt i zamontowana klapa pneumatyczna. Odrestaurowane zostały ławki, konserwacji poddano także obrazy oraz sześć ołtarzy ściennych. Odnowiony został ołtarz główny i polichromia. Renowację przeszła również ambona, niestety konieczne jest jeszcze wprowadzenie kilku poprawek, więc na jej montaż trzeba chwilę poczekać. 

Mimo że wierni będą mogli w końcu wejść do kościoła, to jednak nie oznacza to końca prac remontowych. - Ufamy, że sukcesywnie będziemy odnawiać to, co jeszcze zostało do odnowienia, czyli pilastry w nawie głównej, chór a tam wymiana posadzki i remont organów oraz polichromia pod chórem, na chórze a także sufit - informuje rektor kościoła. 

Ksiądz Suszyło mówi, że zostały już złożone wnioski o dofinansowanie kolejnych prac, natomiast żaden remont nie mógłby się odbyć bez pomocy sponsorów, którzy włączają się w remont tego wyjątkowego kościoła. - To świątynia, która ma piękną historię - opowiada kapłan. - Mieszkały tu panny bernardynki, ojcowie jezuici, to tutaj miała swój początek droga neokatechumenalna i to także tutaj rozpoczął się w Lublinie ruch narodowościowy. 

Wszyscy, którzy z utęsknieniem czekają na pierwszą Mszę św. w odnowionym kościele, zaproszeni są na uroczystą Eucharystię 23 grudnia na godz. 12.30. Eucharystii przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik, który konsekruje nowy, posoborowy, kamienny ołtarz. 

- Zapraszamy też na świętowanie w odnowionym kościele 26 grudnia o godz. 19. Pieśni o Narodzeniu zagra Gospel Rain, natomiast 6 stycznia wystąpi zespół Melomeni - zaśpiewają przepiękne kolędy. 13 stycznia zaś zapraszamy na rodzinne kolędowanie wszystkie muzykujące rodziny oraz wspólnoty, które chciałby z nami świętować i oddać Panu chwałę.